CVG haastatteli Real Time Worldsin Stephen Iannettaa, joka oli mukana Crackdownin kehitystyössä suunnittelemassa muun muassa leikkikenttänä toimivaa kaupunkia. Hän kertoi haastattelussa, että halukkuutta jatko-osan kehittämiseen löytyisi.
- Tämän pelin tekeminen oli mahtavaa - se oli rankkaa ajoittain, mutta haluaisimme todellakin viedä eteenpäin tällaista genrerajoja rikkovaa hiekkalaatikkopelityyppiä. Olemme oppineet joitakin asioita, ja jos tekisimme Crackdown 2:n... Haluaisin nähdä sen tapahtuvan, Iannetta mietti.
Suunnittelijana hän lisäisi jatko-osaan valinnanvaraa ja uusia lähestymistapoja tehtäviin. Myös kaupungin toimivuutta ja uskottavuutta hän haluaisi parantaa. Iannettan mielestä Crackdownin hauskuuden pohjana on nimittäin juuri kaupunki, jossa pelaaja saa temmeltää.
Crackdownin luojan, David Jonesin, tapaan Iannetta olisi ollut valmis lisäämään peliin huomattavasti enemmän saavutuksia.
Tulevasta ladattavasta sisällöstä hän ei suostunut paljastamaan paljoa. Iannetta vihjaa kuitenkin, että paketti ei ole välttämättä valtavan suuri, mutta pelaajat saavat joitakin uusia leikkikaluja.
Ainakin ensimmäisen todellisen laajennuksen voi odottaa olevan ilmainen, sillä pelihän ei vielä täytä Microsoftin uusittuja säännöksiä. Niiden mukaan pelin tulee tarjota 1000 pistettä gamerscorea ilman maksullisia lisäpaketteja. Tällä hetkellä Crackdownista voi gamerscorea saada vain 900 pistettä.
Kommentit
Sen verran hyvä tuo Crackdown on, ett...
Sen verran hyvä tuo Crackdown on, että 2. osa saisi tullakkin :)
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi