Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Microsoft ja Immersion käräjillä jälleen (päivitetty)

Microsoft on haastanut Immersion Corporationin oikeuteen. Tällä kertaa kiista koskee vuonna 2003 syntyneen sopimuksen ehtojen kunnioittamista. Sopimus syntyi Immersionin syytettyä ohjelmistojättiä ja Sonya patenttirikkomuksista.

Microsoft oli ilmeisesti ujuttanut sopimukseen pykälän, joka velvottaisi tärinäteknologiastaan tunnetun Immersionin maksamaan korvauksia, jos se päätyisi japanilaisen kilpakumppanin kanssa sopuratkaisuun. Näin kuitenkin kävi maaliskuussa.

Tuoreimmassa talouskatsauksessaan Immersion kiistää olevansa velvollinen maksamaan korvauksia, joita Microsoft vaatii vähintään 27,5 miloonan dollarin (noin 20,5 miljoonan euron) edestä. Yhtiö lupaa puolustaa asemaansa, mikäli oikeustoimiin ryhdytään.

Galleria: 

Kommentit

Go MS Go!! =D

Joku unohtanut lukea pienellä präntätyn? Soppari on soppari ja sille ei voi mitään.

Haha siitäs saivat xD Fiksu veto Microsoftilta ujuttaa tuollainen pykälä mukaan sopimukseen.

Muah, it's payback time!

Immersion totesi vuosikertomuksessaan, että se ei koe olevansa velvoitettu maksamaan sopimuksessa mainittua summaa, joka on muuten 150 miljoonaa dollaria. Microsoftin mukaan heidän pitäisi saada vielä enemmän, mikäli Immersionin ja Sonyn sopimuksen arvo on yli 100 miljoonaa dollaria, mitä se MS:n mielestä on.

Ei kannata tehdä tyhmiä sopimuksia. Jos oikeuteen mennään niin immersion sen häviää eli ei näin.
Viimeinkin näin päin ja nähdään miten valmis Immersion on maksamaan.

Nyt pitäs sit tehdä Immersionin jonkun kanssa vastaava sopimus jossa kerrotaan pienell, että jos Immersion joutuu maksamaan Microsoftille korvauksia, niin heidän MS:n välinen sopimus raukeaa ja MS joutuu maksamaan Immersionille 200 miljoonaa dollaria korvauksia.

Microsoft osaa olla pirullinen, sen ne ovat todistaneet varmasti useasti. Mutta näin se on hyvin monen muunkin suur yrityksen kanssa.

Mitä mahtaa USAn kilpailulainsäädäntö tykätä moisista sopimuksista tykätä? MS ei ole siellä, niinkuin ei ole Euroopassakaan, kilpailuviranomaisten suosiossa. Kilpailunrajoittamispyrkimyksistähän tuossa on pohjimmiltaan kyse ja soppari on helppo hakea rikki sen perusteella. Tosin oikeusprosessista tulee kallis joka tapauksessa, joten asia sovittaneen kaikessa hiljaisuudessa summia paljastamatta.

Microsofthan omistaa osan immersiosta, mutta eivät näköjään tarpeeksi kun voivat haasta puljun oikeuteen.

Taktista...

"Microsofthan omistaa osan immersiosta, mutta eivät näköjään tarpeeksi kun voivat haasta puljun oikeuteen."
Ei muuten omista enää. Ilmeisesti Sonyn kanssa tehtyyn diiliin liittyi jollain tavalla Mikkisoftan omistuksen poistuminen. Eli Microsoft myi Immersion-osuutensa pois tässä taannoin.

Edit: Asia selvä, Weldo.

Haha, ei voi taas kun vaan nauraa ja samalla itkeä.

Hah Immersion kovisteli Sonylle ja nyt saa maistaa omaa lääkettään jättimäiseltä pohjattoman lompsan omaavalta MS:ltä. :P

Tautofonia MS moi osuutensa Immersionista varmaan jo vuonna 2004 eikä osakkeiden myynnillä ole mitään tekemistä Sonyn kanssa tehdyn diilin kanssa.

Se siitä Immersionista.

"Kilpailunrajoittamispyrkimyksistähän tuossa on pohjimmiltaan kyse ja soppari on helppo hakea rikki sen perusteella"

Niinpä niin. Ehkä sinun kannattaisi soittaa Immersionille ja tarjota heidän käyttöönsä huikeaa USA:n kilpailulainsäädännön nojatuolitietämystäsi sekä muita lakialan eksperttipalvelujasi? Ehkä tiedoillasi ja taidoillasi voisit etätyönä ratkaista koko homman Immersionin eduksi.

Ei voinu kuin revetä tuolle pykälälle =D

Että tämmönen tapaus.

Hyvin tärisee...

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi