Microsoftin Live-pomo Marc Whitten pahoittelee avoimessa kirjeessään Liven viime aikoina kärsimiä ongelmia. Hän kertoo tämän kaiken johtuneen käyttäjämäärän kasvamisesta ennätyssuureksi.
Palkintona pelaajien kärsivällisyydestä Microsoft tarjoaa kaikille Live-jäsenille ilmaisen Live Arcade -pelin. Lisätietoja aiheesta luvataan kerrottavan lähiviikkoina.
Ensi viikolla Live Arcaden tarjonnasta vastaa futuristinen sivuttain skrollaava Omega Five -räiskintä. Keskiviikkona julkaistava peli maksaa 800 Microsoft-pistettä eli hieman vajaat 10 euroa.
Kommentit
Hmm, varmasti joku Microsoftin valmii...
Hmm, varmasti joku Microsoftin valmiiksi määrätty arcadepeli, jonka käyttäjät saa:/ Kunpa saisi itse jokainen valita, itelle kelpais eniten Gripshift:D
Valmiiksi määrättyhän se todennäköise...
Valmiiksi määrättyhän se todennäköisesti on, mutta olisi hienoa jos se olisi vaikka vapaavalintainen (käytännössä mahdoton toteuttaa?) tai joku aivan uusi peli. Tuskin nyt Omega 5 kuitenkaan, mutta ehkä siellä voisi olla joku sopiva peli putkessa.
Live valuuttaa tilille, kukin käyttää...
Live valuuttaa tilille, kukin käyttää miten tahtoo.
Kunhan peli nyt vain olisi jokin Yari...
Kunhan peli nyt vain olisi jokin Yarista laadukkaampi viritys. On meinaan aika järkyttävä tuo Toyotan mainospakkaus.
Siis sieltä tulee joku peli mikä ei o...
Siis sieltä tulee joku peli mikä ei ole myynyt juuri yhtään. Luokatonta roskaa tulossa, se on saletti.
Korvaukseksi Aegis Wing eurooppalaisi...
Korvaukseksi Aegis Wing eurooppalaisille, se kun taitaa vieläkin olla vain jenkeille :D No joo, mutta arvaan että tämä todennäköisesti koskee vain kultajäseniä.
Omega Five näyttää olevan peli jonka tyyppistä olen odottanut jo pitkään Liveen, vihdoinkin.
Turtles kelpaisi, mutta katellaan.
Turtles kelpaisi, mutta katellaan.
"No joo, mutta arvaan että tämä toden...
"No joo, mutta arvaan että tämä todennäköisesti koskee vain kultajäseniä."
Eiköhän se nyt ole itsestään selvää, että ne jotka palvelusta maksavat saavat korvauksia.
Kirjeessä lukee: "we will be offering...
Kirjeessä lukee: "we will be offering [b]all of our Xbox LIVE members[/b] around the world access to a full Xbox LIVE Arcade game that will be available to download free of charge", joten ans kattoo ny..
Eiköhän siitäkin meteli nouse jos se ...
Eiköhän siitäkin meteli nouse jos se peli on ennalta määrätty, kun osa jäsenistä kuitenkin on sen ehtinyt jo itse ostaa.
Luulisi korvauspelin olevan joko vapaavalintainen tietystä hintaluokasta (400p tai 800p) tai sitten MS:n määräämät pelit (esim. 3 kpl) joista saa valita yhden.
Kauankos live on muuten bugannut...
Kauankos live on muuten bugannut...
Tais tossa joskus hieman enne joulua ...
Tais tossa joskus hieman enne joulua alkaa koko show ja siitä lähtien ihan eilis iltaan asti ollu sellanen ongelma että klo 22:30 lyö live pellit kiinni. :)
"Siis sieltä tulee joku peli mikä ei ...
"Siis sieltä tulee joku peli mikä ei ole myynyt juuri yhtään. Luokatonta roskaa tulossa, se on saletti."
Hmm, mielestäni Carcassone ei ollut luokatonta roskaa, vaikka Microsoft sen ilmaiseksi lahjoittikin. Eli tuskinpa sieltä nytkään mitään roskaa jaetaan.
Ah. Toivottavasti ilmainen peli on ta...
Ah. Toivottavasti ilmainen peli on tarjolla vain kultajäsenille. Naurettavaa, jos hopeajäsenet saavat myös ilmaista kamaa "korvauksena", vaikka eivät maksa palvelusta yhtään mitään.
Ainiin, pakko toivoa, ettei tarvitse täyttää mitään lomakkeita netissä ja odotella montaa viikkoa, vaan kultajäsenille tulisi vaikka kaikki arcadepelit ilmaiseksi ja sieltä voisi sitten valita yhden, jonka jälkeen ne olisivat taas maksullisia. Tai jokaiselle annettaisiin vaikka 800 pistettä ja saisi ostaa pelin tai käyttää vaikka muuhun tarkoitukseen.
Metal Slug 3 olis hieno saada ilmaise...
Metal Slug 3 olis hieno saada ilmaiseksi, mutta tosiaan hieno ele olisi jos jokainen saisi itse valita oman arcade pelin minkä ilmaiseksi haluaa.
Tosiaan ei kyllä tule toteutumaan tuo vapaa valintainen peli sillä microsoft ei usko vapaaseen valintaan vaan vain ja ainoastaan heidän omaan valintaansa.
"Naurettavaa, jos hopeajäsenet saavat...
"Naurettavaa, jos hopeajäsenet saavat myös ilmaista kamaa 'korvauksena'."
Mitäs naurettavaa tuossa on? Hyvähän se vain olisi. Monet (kuten itse) ovat voineet kuitenkin aiemmin maksaa kauankin Liveä, eikä tuollaisen pikku freebien ojentamisen myös silver-käyttäjille pitäisi olla keltään pois.
Itse taas en voi kuin nauraa niille jotka todella kehittävät ongelman siitä ettei nettiin pääse pariin päivään pelaamaan.
Microsoftilla on sitäpaitsi aina ketu...
Microsoftilla on sitäpaitsi aina ketunhäntä kainalossa. Todennäköisesti lahjoitettava peli/pelit sisältävät online-moninpelin jota siis silver-jäsenet ei pääse hyödyntämään, mutta porkkanana peli tietty annetaan silvereille jotta saataisiin liikevaihto kasvamaan Gold-jäsenmaksuista :P
Kaikille 800msp niin sillä voi ostaa ...
Kaikille 800msp niin sillä voi ostaa haluamansa pelin. Eikö suurin osa Arcade-peleistä ole tuon hintaisia?
^^Juu 400-800p. Mutta mulle kyllä kel...
^^Juu 400-800p. Mutta mulle kyllä kelpais 400 pointsiakin.. Meinaan että about viikon ongelmathan ne vain oli, eli maksoi meille about euron. Yhellä eurolla ei saa edes sataa pointsia. >___>
Siis kyllä niitä ongelmia on YHÄ!
Siis kyllä niitä ongelmia on YHÄ!
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi