Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Microsoft: vanhentuneet GTA IV -ilmaispisteet korvataan

Viime viikon alussa esiin tullut Microsoftin ilmaispistejupakka on saamassa pelaajien kannalta onnellisen käänteen, kun yhtiön edustaja lupaili pisteiden pikaista palautusta anteeksipyynnöin.

Kotimaisen eDome-sivuston valveutunut pelitoimitus tiedusteli asiaa suoraan Microsoftilta ja sai vastaukseksi inhimmillisen syyn:

- Lunastamatta olleet pisteet olivat päässeet vanhentumaan 30.6. järjestelmävirheen takia. Virhe koski GTA IV -ennakkomyyntiä varten tehtyjä kortteja. Menetetyt pisteet tietysti korvataan ja pahoittelemme aiheutunutta haittaa.

Tiedon mukaan pisteensä lunastaneet asiakkaat saavat palautuksen automaattisesti. Koodinsa käyttämättä jättäneitä pyydetään soittamaan Microsoftin asiakaspalveluun numeroon 0800 1 19424 ja antamaan MS-pisteisiin oikeuttava numerosarja, jolloin lunastamattomat pisteet lisätään jälkikäteen käyttäjän tilille.

Galleria: 

Kommentit

Microsoft olisi tietysti voinut hoitaa ripeämmin asiasta informoinnin ja hyvitystoimet, jottei juttu olisi suotta paisunut näihin mittoihin.

Tietysti jos tietoa ei ole ollut, niin hankala sitä on lähteä näkyvästi hoitamaankaan.

Hieno homma joka tapauksessa. Baby isn't crying anymore. He's calm now. :)

Näin, hyvä homma kaikille pisteiden saajille. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Entäs jos meneekin tosimyöhäiseksi?

No hyvä että edes hoitivat homman kuntoon. Ajatelkaapa jos tässä olisi mennyt vielä kauemmin, silloin varmaan olisi jo pleikkapojatkin olleet näreissään.

millonkohan noi menetetyt pisteet pitäs palata tilille?

Hattara: "Ajatelkaapa jos tässä olisi mennyt vielä kauemmin, silloin varmaan olisi jo pleikkapojatkin olleet näreissään."

Hehe, totta =D

Niinpä, milloin ne saa takaisin?

Aikakehyshän tuossa ei tule sen tarkemmin ilmi, mutta uskoisin ettei tarvitse montaa viikkoa odotella (voi ilmestyä jo tällä viikolla). Odotellaan.

Itse soitinn tänään Vernerille, siis sinne microsoftin huoltoon. En ollut vielä koodia boxille syöttänyt, joten kerroin sen Vernerille ja hän lisäsi 500 pistettä heti tililleni. Pisteet näkyivät heti tililläni.

Soitin myös MS:n asiakaspalveluun. Englantia solkkaava täti tuntui olevan hieman ihmeissään mistä on kyse. Asian jotenkuten selvittyä sain työnumeron ja lupasivat ottaa yhteyttä parin päivän kuluessa.

Soitin myös ja inglishiä vääntävä neitonen pyysi ensin syöttämään koodin ja jos ei toimi niin soittaa vaan uudestaan mikkisoftalle. Täytyypi kokeilla illalla miten asia on.

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi