Kolmas Virtual Consolen ns. Hanabi Festival tuo mukanaan kaksi varsin odotettua retropeliä niin Mario-faneille kuin tasoloikan ja RPG:n ystävillekin.
SNESille alunperin tehty Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars on Squaren (nyk. Square Enix) kehittämä RPG, jossa Mario liittoutuu Bowserin kanssa yhteistä vihollistaan vastaan. Pelin lataus maksaa 900 Wii-pistettä. Peliä ei ole aiemmin ollut saatavana PAL-versiona.
Famicom Disk Systemin Super Mario: The Lost Levels kävi pyörähtämässä promootiomielessä Euroopan Virtual Consolessa jo vuonna 2007, mutta se poistettiin parin viikon kuluttua. Nyt peli on taas saatavilla, ja NESin alkuperäisen Super Marion läpi tahkonneet pääsevät loikkimaan lisätasoja 600 Wii-pisteen arvosta.
Kommentit
Lost Levelsin nappasin jo viime vuonn...
Lost Levelsin nappasin jo viime vuonna (tais olla jopa satasen halvempi) ja erinomaista loikintaa on ollut. Vaikeusaste on kyllä ainakin meikäläiselle melkosen kova, mutta sen ei saa antaa masentaa.
Ja vihdoin Super Mario RPG!! Kiitti ja moi, meen pelaamaan.
Lisää infoa Nintendolta: Hanabi Fe...
Lisää infoa Nintendolta:
Hanabi Festival will continue in the coming weeks with more never-before-seen classics:
BIO MIRACLE BOKUTTE UPA (NES)
DIG DUG (NES)
DoReMi Fantasy: Milons DokiDoki Adventure (Super Nintendo)
Spelunker (NES)
Tätä on odotettu. Mario RPG:tä siis. ...
Tätä on odotettu. Mario RPG:tä siis. Pääsi vähän yllättämään, vaikka tiedossa olikin että ilmeisesti joskus on tulossa. Ei enää montaa odotetuimmistani VC-peleistä puutu. Listan kärjessä tietenkin tällaiset pelit joita en aikanaan päässyt pelaamaan. On tätä toki testattu emulaattorilla, mutta ei oikein nappaa pelata pelejä sellaisilla.
Kai sen tiedät, että VC:n pelitkin on...
Kai sen tiedät, että VC:n pelitkin on ovat kaikki emulaattoripelejä? ;)
"Ja vihdoin Super Mario RPG!! Kiitti ...
"Ja vihdoin Super Mario RPG!! Kiitti ja moi, meen pelaamaan."
Juuri näin. Pitää tosin ensin ostaa muutamia pojoja, mutta heti sen jälkeen menee lataukseen. Vielä kun toisivat Secret of Manan ja FFVI:n (Molemmat aika epätodennäköisiä Squaren nykyisen asenteen huomioon ottaen) niin olisin taivaissa.
En itsekään kyl odottanut näin aikaisin mario ärpeegeetä, olin jo valmistautunut joulujulkaisuun. Mutta parempi vaan näin. :)
"Kai sen tiedät, että VC:n pelitkin o...
"Kai sen tiedät, että VC:n pelitkin on ovat kaikki emulaattoripelejä? ;)"
Tottakai, mutta aika autenttisen kokemuksen noista saa. Tuntuu kuin alkuperäistä pelaisi. Emulaattorilla en saanut koskaan sellaisia fiiliksiä. Ja tässä on tämä laillisuus puolikin. Tai enemmänkin moraalipuoli, sillä aiemmin minulle ei ollut ongelma ihmisten emulaattoripelaaminen, mutta nyt kun pelejä taas saa niin sen laittomuus korostuu.
Sama se oli minullakin, emulaattorit ...
Sama se oli minullakin, emulaattorit tuntuivat vaan liian kivisiltä. Pelailen nyt senkin edestä.
Hienoa että viimein tuli eurooppaanki...
Hienoa että viimein tuli eurooppaankin Mario RPG. Enää ei voi parempaa julkaisua tulla VC:lle. :)
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi