Usealle alustalle kehitettävän pelin budjetti on keskimäärin peräti 18-28 miljoonaa dollaria, paljastuu M2 Researchin suorittamasta analyysistä.
Yhdelle nykyisen sukupolven konsolille rajoitetun projektin kustannukset nousevat puolestaan noin 10 miljoonaan dollariin.
Sääntöihin on luonnollisesti myös poikkeuksia: Gran Turismo 5:n budjetin arvioidaan huitelevan 60 miljoonan hujakoilla, kun taas Modern Warfare 2:n kerrotaan maksaneen 50 miljoonaa.
Luvut huolestuttavat kehittäjiä, sillä myyntitulot eivät ole kasvaneet samassa suhteessa edellisestä laitesukupolvesta.
Kommentit
Parhaissa peleissä on isoimmat budjet...
Parhaissa peleissä on isoimmat budjetit siks ihmetyttää miks niin paljon tehdään pienillä budjeteilla
Liian paljon pikku studioita jotka vaan koettaa onneaan
Ja budjeteistakin osa kuluu vielä johonkin markkinointiin ja sen sellaiseen joka ei näy pelatessa itseäni ei kiinnosta maksaa mainoksista vaan pelattavasta
Ja pieniä noi pelien budjetit vielä on kun kalleinmissa elokuvissa on satojen miljoonien budjetteja
Kohta saadaan maksaa 100 eekkeriä per...
Kohta saadaan maksaa 100 eekkeriä per peli, Jippii!
Aivan kuten ennen vanhaankin pelit ma...
Aivan kuten ennen vanhaankin pelit maksoivat 100 eekkeriä. Ympyrä sulkeutuu.
JOS456: Et selkeästikään tajua, mitä ...
JOS456: Et selkeästikään tajua, mitä iso budjetti tarkoittaa.
Se tarkoittaa sitä, että joku jossain on antanut ison kasan rahaa, jonka pitäisi palkkojen, markkinoinnin ja kehityksen jälkeen muuntua viellä isommaksi rahakasaksi ja tuoda voittoa peliyhtiön lisäksi alkuperäiselle rahoittajalle. Eli ei ne rahoittajat ilman taka-ajatusta "isoa budjettia" luo.
Ja siis sen vuoksi on myös pienempiä pelitaloja, joilla tuota rahaa ei ole niin paljoa, mutta joilla ei ole myöskään jokaisessa maassa työntekijöitä, joille palkkaa pitäisi maksaa.
edit:
Eli "ison budjetin peliä" ei kannata ihan ensimmäiseksi peliksi tehdä:
http://www.suomipelit.com/uutiset/513/Recoil+Games+laittoi+Earth+No+More...
Kyllä mä ton tiedän mutta kuluttajana...
Kyllä mä ton tiedän mutta kuluttajana en vaan lähde ajattelemaan sijoittajan näkökulmasta tai nimen omaan lähden kun ostan pelin eli sijoitan rahaa viihtyvyyteen niin haluan sen olevan paras mahdollinen ja ainoastaan omat sijoitukset kiinnostaa ei muiden.
...ja miten toi nyt liitty taas mihin...
...ja miten toi nyt liitty taas mihinkään?
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi