Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

2.40-päivitys aiheuttaa PS3-konsolien vaihtorumban? (Päivitetty)

KonsoliFIN-nimimerkki Coyote kertoo soittaneensa PlayStation-tukeen Britanniaan, josta hänen mukaansa kerrottiin, että kaikki PS3-konsolit, joihin on ajettu 2.40-päivitys, vaihdetaan uusiin.

Uudempi 2.41-päivitys ei kuulema korjaa ongelmia, mutta jos se on ajettu vanhemman 2.3x-version päälle, ei ongelmia pitäisi ilmetä.

Yhtenä ongelmana on se, ettei PS3 suostu ottamaan sisäänsä uutta kiintolevyä. Ongelmia tosin saattaa olla vain uudemmassa 40GB-mallissa, sillä allekirjoittaneen 60GB-malli hyväksyi uuden levyn ongelmitta, käyttöjärjestelmän ollessa 2.40:n kautta päivitetty 2.41.

Virallista tietoa Sonylta ei ole vielä kuulunut, mutta KonsoliFIN seuraa tilannetta.

Päivitys 1: Sony pyytää 2.40:n kohdalla ongelmiin törmänneita (XMB-valikko ei näy tai kuvaa ei näy lainkaan) ottamaan yhteyttä asiakaspalveluun (fi-hotline@nordiskfilm.com). Mikäli konsolisi on toiminut normaalisti 2.40-versiolla, ei ongelmia pitäisi esiintyä jatkossakaan.

Päivitys 2: Tällä hetkellä maahantuojan tiedossa on kokonaiset kolme tapausta, joissa 2.40-päivitys on aiheuttanut ongelmia.

Galleria: 

Kommentit

Jos pitää paikkansa niin tulee Sonylle iso lasku. Itse kuulun noihin, jotka onnistuneesti asensivat 2.40:n, joten jännityksellä odotellaan mihin suuntaan tilanne kehittyy.

"Itse kuulun noihin, jotka onnistuneesti asensivat 2.40:n, joten jännityksellä odotellaan mihin suuntaan tilanne kehittyy."

Täysin sama tilanne täälläkin.

Minullakin toimi päivitys (2.40) ja ps3 on 60gb malli

Vai tämmöistä tällä kertaa. Asensin tuon 2.40-päivityksen onnistuneesti ja sen päälle vielä tuon 2.41:n. Eipä toisaalta ole tarvetta vaihdella tuota kovalevyä, niin enpä jaksa hirveästi stressailla. :)

Kyseessä siis 40GB-versio.

Ei keltää mun kaverilistaltakaani (50 kaveria) menny paskaks vaikka yli puolel on 40gb , itelläni on 60gb

No huh. Ja minä kun manasin aiemmin, etten saanut päivitettyä 2.40-versiota itselleni heti sen julkaisussa. Nyt saan olla kiitollinen, että en konetta päivittänyt silloin, muuten olisi meikäläinenkin ollut mahdollisesti kusessa.

40gb-versio, 320gb:n kovalevyllä mennään. Nyt pyörii käyttis 2.41 ilman ongelmia, eikä 2.40 ehtinyt koneessa käväistäkään.

En ole muuten luopumassa 60Gb -versiostani...

Joo ei pysty käsittämään miksi noita ongelmia ei uudella softalla ratkastais..?

Luulenpa, että on vaan tapahtunut väärinkäsitys. Tai sitten aspassa ei olla tietoisia mistään. MS:n aspat selittää kans aina ihan puuta heinää. :D

No jos 60 gigaisia koneita saa vielä uutena niin voinhan mä omani uuteen vaihtaa. En kyllä tajua miten softamokaa ei voisi korjata toisella softalla...

voihan *****... aika hullua settiä(jos pitää paikkaansa). sormet ristissä tässä nyt vedellään. itselläni ei ole päivityksen jälkeen toiminut codin verkkopeli ja eilen ei millään meinannut saada pleikka yhteyttä nettiin =O toivottavasti vain sattumaa =/

Itselläni toimi ongelmitta 2,40 päivitys jonka tilalla on nyt tuo uudempi 2,41 päivitys.

huoh... ei kai kukaan oikeasti tähän usko?

Edit: Esim. Neogafissa on kovalevynvaihto threadi eikä siinä ole mainintaakaan koko ongelmasta. Ainoa paikka missä olen koko asiasta kuullut on konsolifin.

Tää on hauskaa, ainakin vielä tässä vaiheessa :D

Päivitin 2.40:aan , ei ongelmia. 2.41 ei ongelmia. Ongelmat alkoi kun aloin vaihtaa kovalevyä uuteen. Maahantuoja ei tiennyt asiasta mitään tässä vaiheessa.

Voi ei Itse kanssa päivitin versioon 2.40.

Onnistunut Sony kusemaan hommansa.

Tää nyt on suurinta tuubaa ikinä, "vaihdetaan uusiin" Ihankun Sonyn huolto ei pystyisi niitä teoreettisesti rikki fläsäytettyjen koneiden flashiä uudelleen fläsäyttämään ja kovalevyä formatoimaan. Joopa joo.

tästä tulee mieleen nokia.
nehän tunnetusti testaa uudet tuotteensa maksavilla asiakkailla ja vasta sitten aletaan korjaamaan ilmenneitä vikoja.

t: ps3:n ja nokia n82:n omistaja:)
joissa ei kummassakaan mitään vikaa, i'm so lucky.

Omaan 40gigaseen asensin 2.40 ilman mitään ongelmaa. Sama juttu on myös 2.41 kohdalla. Kovalevy on ihan normi vielä, et en tiedä tulisko sen kanssa sitten jotain ongelmaa...

Vaihdetaan ehjä 60gb kilahtaneeseen versioon.. :) ..malttaisin hetken olla erossa pleikkaristani, jos saisin uuden tilalle.. Valitettavasti hyvin toimi tuo päivitys.

Toivottavasti tulee oikeen kunnon operaatiot tästäkin ja Sonyn päässä oppisivat jotakin. Ei oikeasti voi käsittää miten voidaan päästää näin buginen softapäivitys levitykseen.

Itse asensin 2.40:n ja 2.41:sen ja sen jälkeen (pari tuntia sitten) vaihdoin kovalevyn ja mitään ongelmia ei ilmaantunut.

Toi onkin ongelmallista jos ei tyhjää uutta / vanhaa alustettuakaan levyä saa enää toimimaan tosin siihen pitää heti alkuun asentaa sama tai uudempi käyttis kuin mitä ps3:ssa on ja onkohan nyt kaikki joilla on ongelmia tullut tienneet/osanneet/voineet tehdä sen.

itsellä toimi 2.40 ja 2.41 ilman ongelmia 40gb malli jossa 250gb kovo.

"KonsoliFIN-nimimerkki Coyote kertoo soittaneensa PlayStation-tukeen Britanniaan, josta hänen mukaansa kerrottiin, että kaikki PS3-konsolit, joihin on ajettu 2.40-päivitys, vaihdetaan uusiin."

Toi ei voi olla totta! Muuten olisi jo kolmas kerta kun vien PS3:n vaihtoon.

Oma 60 GB:n mallini on toiminut ongelmitta, vaikka latasin siihen 2.40 - version ja eilen 2.41 version.

Jeps jeps..
Nyt kuulostaa kyllä melkoselta tuubalta koko homma.

Oletan että UK-supportin porukka puhui omiaan tai sitten kyseinen Coyote ymmärsi väärin mitä hänelle sanottiin.

Todennäköisesti Sony vaihtaa kaikki konsolit uusiin tai korjaavat ne (oli takuuta jäljellä tai ei), joissa on ilmennyt ongelmia tuon kyseisen 2.40 päivityksen myötä. Eli ne noin 0,5% konsolin omistajista (täysin tuulesta temmattu prosentti).
Tuskin Sony nyt alkaa miljoonia koneita vaihtamaan uusiin jos ne toimii...haloo!! Vaikka olisikin pienen pieni uhka olemassa että ne koneet joissa tuo 2.4 versio kävikin saattaisi kohdata joitain yksittäisiä ongelmia tulevaisuudessa (esim. ongelmia kovalevyn vaihdossa).
Järki käteen nyt vaan kaikille...

Eli ihan maalaisjärjellä, Sony vaihtaa vain ongelmia kokeneet koneet ei muuta...eli ne joihin ei XMB enää auennut tai muuta vakavan luokan ongelmaa kokeneet yksilöt.

Lisätään nyt muutama asia tänne vielä. Sonyn kanssa ei takuun tiimoilla minulla henkilökohtaisesti ole ollut ikinä moitteen sijaa.

Esim: Sonyn 3v. vanha CRT monitori jonka kuva rupesi satunnaisesti sumenemaan haettiin on-site takuun puitteissa minulta kotiovelta ja palautettiin uudempi takuukorjattu malli tilalle. 3.5 v vanhan Cyber-shot DSC-F717 kameran CCD kenno rupesi esittämään Picassomaisia kuvia ja kenno vaihdettiin valmistusvian vuoksi 12kk takuuajan jo aikaa sitten umpeuduttua maksutta uuteen.

Kyllä se kuitenkin niin on että yksi Sony brändin valttikortti on toimiva takuu, vaikka julkisuuteen tulee aina vain noita katastrofaalisia akunvaihto rumbia yms. joka sekin hoidettiin nöyrästi kuntoon.

Sonyllä on vielä ollut iät ja ajat (ennen EU lainsäädäntöä) käytössä talousalueiden sisällä toimivat takuujärjestelmät, eli osti tuotteen sen sisällä missä maassa tahansa on takuu voimassa myös kotimaassa. Näin asia ei todellakaan useilla muilla merkeillä ole ollut.

Lisäksi on otettava huomioon tuotevastuulaki 17.8.1990/694, jonka piiriin tämä tapaus varmasti lankeaisi eikä takuun umpeutumisella olisi mitään merkitystä vahingonkorvausvastuun suhteen.

Meillä on myös, aina parjattujen, direktiivien kautta jotain hyvääkin saavutettu eli EurLex 1999/44/EY direktiivi kulutustavaroiden kauppaa ja niihin liittyviä takuita koskevista tietyistä seikoista, joka suomen lakeihin sovellettuna antaa kuluttajalle melkoisen turvan valmistusvirheiden johdosta myös "valmistajan antaman" takuuajan ulkopuolella. Yleisesti siis EU maissa minimissään 2 vuotta tavaran luovuttamisesta ja suomessa pidempään.

Jenkeissähän tuo takuuturva sitten on usein aivan surkuhupaisa, tyyliin 3 kk ja valmistajan kaikki vastuut tuotetta kohtaan raukeavat. Suurin osa näistä takuukatastrofi uutisista tuleekin atlantin toiselta puolelta ja on pidettävä mielessä, ettei niillä ole mitään tekemistä täkäläisten lakien kanssa. Jos nyt yleisesti ottaa huomioon mitä ne vehkeet ylipäänsä jenkeissä maksaa niin ei niillä hinnoilla kummoisia takuita voi vaatiakaan.

Eli ihan lunkisti voi suomessa asuessaan noiden takuiden ja korjausvastuiden suhteen olla ainakin isojen firmojen tapauksessa.

Jos ostaa jotain kummallisia idänihmeitä pilkkahintaan jostain nyrkkipajasta niin lakisääteistenkin takuuasioiden toteutuminen voikin sitten olla aivan eri asia.

Tämä "uutinen" on kyllä Konsolifin:in historian suurin kömmähdys ja olisi kyllä kannattanut muutaman kerran miettiä ennen kuin sitä enter nappia painoi. The INQUIRER kyllä huolehtii tämän tasoisesta uutisioinnista ilman apuakin.

AraZo: "Tämä "uutinen" on kyllä Konsolifin:in historian suurin kömmähdys ja olisi kyllä kannattanut muutaman kerran miettiä ennen kuin sitä enter nappia painoi. The INQUIRER kyllä huolehtii tämän tasoisesta uutisioinnista ilman apuakin."

Asiaahan ei missään vaiheessa esitetty ehdottomana faktana ja uutista oli jo kommenttisi aikoihin päivitetty lisätiedoilla, joissa koko 2.40-ongelman "laajuus" selviää.
Ongelmia kuitenkin oli, eikä minun mielestäni koskaan voi liikaa tiedottaa, kuinka toimia niitä kohdatessa.

Juuri tällaista uutisointiahan Konsolifin tarvitsee. Tutkivaa journalismia ja oma-aloitteista selvittelyä on paljon kiintoisampaa seurata kuin lehdistötiedotteiksi otsikoitujen tekstipuffien toistelua. Pisteet tästä!

nyt kun minä asensin tämän 2.40 niin mulla tää peli konsoli ei suostu lukemaan pelejä joskus päästää peliin ja jumaa tai ei näytä ollenkaan että peli olisi sisällä konessa.

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi