Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

BioShock listaykköseksi Suomessa

Toimintapeli BioShock menestyy myös Suomessa. Peliohjelmisto- ja multimediatallenneyhdistys FIGMA ry:n kokoaman myyntitilaston mukaan BioShock oli kotimaan kaupatuin peli elokuun jälkimmäisellä puoliskolla. BioShock tuli myyntiin Xbox 360:lle ja PC:lle 24.8.

PC-painotteisella myyntilistalla peli jätti taakseen edellisviikkojen kärkikolmikon, Counter-Strike: Sourcen, World of Warcraftin ja World of Warcraft: The Burning Crusaden.

Maailmalla BioShock on esittänyt jo aiemmin vahvaa myyntipotentiaalia. Se on noteerattu avausviikkojensa listaykköseksi ainakin Yhdysvalloissa, Iso-Britanniassa ja Saksassa.

Merenalaiseen kaupunkiin sijoittuva BioShock on nauttinut lisäksi poikkeuksellisesta arvostelumenestyksestä.

Pelin keskiarvo arvosteluja kokoavassa Metacritic-palvelussa oli kirjoitushetkellä 97 pistettä sadasta. Se on korkeampi kuin millään muulla uuden sukupolven pelillä.

BioShockin ovat kehittäneet yhteistyössä 2K Games Boston ja Australia. Studiot tunnettiin aiemmin nimellä Irrational Games.

Galleria: 

Kommentit

Tuli ehkä jopa pienenä yllätyksenä minulle, onhan peli ollut todellinen arvostelumenestys, mutta kun miettii, että System Shockit eivät olleet mitään massapelejä (korjatkaa, jos olen väärässä). Irrational onnistui näin ollen tuomaan heidän omalaatuisen visionsa massoille. Siinä on sekä huonoja että hyviä puolia.

Oikeassa olet, System Shockit oli arvostelumenestyksiä, mutta myynnillisesti ei kovin vakuuttavia.

Nykyinen nettipuolen hypetys on varmasti kantanut Bioshockin myyntiä pitkälle, varsinkin tuollainen Metacritic-hehkutus pakotti itsenikin ostamaan pelin (enkä pettynyt, kerrankin).

Ja Pelaajalta 10/10. Moniko peli on saanu 10/10 Pelaajalta? Ei varmaan monikaan.

Itse latasin demon livestä, kun ajattelin, että tämmöisen hypen jälkeen on pakko katsastaa mistä oikein on kyse.

Pelasin demoa hetken, xbox nukkumaan, kengät jalkaan ja kauppaan.
Pakko myöntää, että kyseessä on erittäin onnistunut pelimaailma kaikin puolin. Tunnelma on omaa luokkaansa ja kokemus on ollut erittäin antoisa.

Harvassa ovat nämä oikeasti hyvät pelit viime aikoina olleet. Kaikki ison luokan pelit julkaistaan vasta syksyn aikana, joten ei ihme, että peliarvostelijat ovat mielellään lätkineet täydet numerot tauluun tasapaksun ja tylsän pelikesän jälkeen.

Olisi kiinnostavaa tietää miten XO/PC määrät jakautuvat. Esim Briteissä 88% oli XO-versiota, ja Saksassa taas PC-versio oli rutkasti suositumpi. Taitaapi kyllä Suomessakin PC-viedä?

Hallelujah! Oikeus on kerrankin tapahtunut! Pelkäsin, että nettipöhinästä huolimatta tämä floppaa taloudellisesti. Itse ostin boksille, ja PC:lle ja samalla päivitin näytönohjaimen, että tuli siinä pelille hintaa. On ollut tähän asti sen arvoista (kumpikaan versio ei ole vielä läpi, toisella pelataan räiskien umpihulluuden partaalla ja ruumita jakoavaimella raiskaten ja toisessa leikitään kukkahattutäti-"maagia" jota pikkutyttelit käy niin sääliksi..) :D

Loistavaa, että Bioshock menestyy myös Suomessa !

50/50 molemmat noin 800kpl

Gore | Jäsen
04.09.2007 | 19:14
50/50 molemmat noin 800kpl

Jos noilla myyntejä meinasit niin hieman epäilen. Pelkästään Xbox pelaajia joilla on live pelasi tätä peliä yhteensä 1453henkilöä viikolla 35

No onhan tämä mahtava peli demon perusteella, harmi vain että rahatilanne ei tällä hekellä salli koko pelin ostamista.

Mahtavalta tosiaan demon perusteella vaikutti, sääli vaan että on vähän väärää genreä..

Thilli, nyt menee pahasti mönkään.

Veikkaan että tuon 1453 luvun olet ottanut Livegamersin listasta. Ja tuo summa on saatu listaan seuraavasti:

"summa on yhteenlaskettu peliä päivittäin pelanneiden käyttäjien määrästä"

Eli jos olet joka päivä viikolla 35 peliä pelannut, niin silloin sinut on laskettu tuohon summaan 7 kertaa mukaan. Tietysti jokainen pelin omaava on sitä nyt joka päivä pelannut, niin silloin noin 200 olisi peli tuon listan mukaan ostanut. Joka siis ei pidä paikkaansa.

Eli faktana tuosta listasta ei siis selviä, kuinka monella peli on.

Eli tuo 50/50 pitänee paikkaansa, ellet muuta kykene väittämään. Yllättävää tosiaan että tasan menevät. Oisin kuvitellut että PC vie.

Bioshock on varmasti numeronsa ansainnut, harmi että ainoa kone talossa joka peliä kykenisi pyörittämään, ei ehkä saakkaan omaa versiotaan... No se itkemisestä. Erästä foorumilaista lainaten: Kympin arvoinen peli tarjoaa parasta pelaamista mitä on saatavilla kyseisellä hetkellä." Ja veikkaan että niin pelaajat kuin arvostelijat ovat sitä mieltä.

Aleksi, en yllättyisi yhtään jos tulisikin PS3:lle. Olihan siellä pelin koodissakin ollut jotain PS3-viitteitä.

Awww, so romantic picture that with Little Sister and Big Daddy<3

"Awww, so romantic picture that with Little Sister and Big Daddy<3"

Suora kopio jo vuosia Nokian puhelimista löytyneestä käynnistuskuvasta. :)

PC:lle ostan pian. :)

Pitää nostaa hattua...

oli kyl hyvä myydyimmät pelit -lista n. viikko sit:
1. bioshock (360)
2. bioshock collector´s edition (360)
3. bioshock (pc)
4. bioshock collector´s edition [pc).

Tulis nyt se jo Asia-versio. 22 päivä on liian kaukana. Pistäkää privaan play-asia alennuskoodia, niin saisi jenkkiversion siedettävään hintaan. ^_^

Ehdottomasti paras peli jota tänä vuonna olen pelannut ja vaikka loppuvuoden tarjonta onkin aika huimaa, niin en usko että mikään tähän yltää. Toivottavasti pelintekijät ottavat tästä noottia ja tajuavat että kyllä ne alkuperäisetkin ideat myyvät.

Soisin kyllä kanssa PS3-pelaajille oman version jotta ois ainakin jotain kunnollista pelattavaa.

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi