Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Brittipoliisi huolissaan PS3:n julkaisusta

Britannian poliisi on ilmaissut huolensa PlayStation 3:n julkaisutapahtumista, joissa konsolin myynti aloitetaan heti vuorokauden vaihtuessa 23.3. Viranomaiset ovatkin käyneet keskusteluja muun muassa Sonyn ja virallisena julkaisupaikkana toimivan Virgin Megastore -ketjun Oxford Streetin myymälän kanssa yleisön turvallisuuden takaamiseksi.

"Emme halua ihmisten kävelevän ympäri Lontoota keskellä yötä kalliiden laitteiden kanssa," sanoi poliisin edustaja. "Olisi parempi, jos nämä tapahtumat järjestettäisiin päivällä, niin kuluttajiin kohdistuvat riskitekijät vähenisivät," hän lisäsi.

Poliisin edustaja tarjosi öisiin julkaisuihin osallistujille seuraavia neuvoja, jota varmasti pätevät pitkälti myös Suomessa:

  • Älä mene tilaisuuteen yksin, vaan kaverin tai vanhemman seurassa
  • Ota mukaan matkapuhelin ja ilmoita olinpaikastasi läheisille
  • Älä ota mukaan käteistä rahaa
  • Älä kanna PS3-laatikkoa sellaisenaan, vaan ota mukaan iso kassi
  • Käytä kotimatkalla vain virallisia takseja

Poliisin mielestä parasta olisi kuitenkin olla osallistumatta julkaisutapahtumiin ja sen sijaan hakea ennakkovarattu konsoli kaupasta vasta päiväsaikaan.

Galleria: 

Kirjaudu kommentoidaksesi