Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

EA:lle lisää valtaa Ubisoftilla

Electronic Arts on lisännyt omistustaan Ubisoftin äänioikeuden sisältävistä osakkeista lähes 25 prosenttiin. Lisäys tapahtui, kun Hollannin EA:n jo kaksi vuotta omistamille osakkeille merkittiin kaksinkertainen äänioikeus, jolloin niiden osuus kasvoi 14 prosenttiin. Ubisoftin pääomasta on EA:n hallussa hiukan yli 15 prosenttia.

EA pitää itsellään oikeuden lisätä omistustaan Ubista seuraavan vuoden aikana, mikäli markkinatilanne antaa siihen aihetta. Jos Ubin asemassa tapahtuu suuria muutoksia, pelijätti saattaa nimittää myös henkilöitä hallitukseen, mutta toistaiseksi se ei ole suunnitteilla.

Galleria: 

Kommentit

Melkein toivoisi että EA ei enää paisuisi suuremmaksi.

EA on pelimaailman ripuli-influenssa...

Tähän malliin jos mennään niin on vain yksi peliyhtiö joka tuottaa hunompia peliä joka vuosi ja jää jökkimään pariin pelisarjaan, NHL, Fifa, Sims ja joitakin muita urheilu pelejä.

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi