Britannian pelialaa edustavan Entertainment and Leisure Software Publishers Associationin (ELSPA) mukaan saarivaltiossa ostettiin viime vuonna yhteensä 82,8 miljoonaa videopeliä ja kaikkiaan rahaa pistettiin peleihin sekä laitteisiin 4,03 miljardia puntaa.
Wii pelit vastasivat lähes neljänneksestä kaikesta pelimyynnistä, kun menekki kasvoi 153 prosenttia yli 20 miljoonaan edellisestä vuodesta. DS ei tullut kaukana perässä 19,1 miljoonalla pelillä. Xbox 360:n pelimyynti kasvoi 51 prosenttia 14,9 miljoonaan ja PlayStation 3:n puolestaan 145 prosentilla 10,4 miljoonaan.
Rahaa kauppojen kassoihin Wii- ja DS-pelit toivat molemmat 481 miljoonaa puntaa. Xbox 360 -pelejä myytiin 443 miljoonalla ja PS3-pelejä 334 miljoonalla punnalla.
Alkanut vuosi ei asiantuntijoiden mukaan vaikuta yhtä ruusuiselta. Esimerkiksi peliguru Peter Molyneux ei löydä tämän vuoden tarjonnasta mitään kovin kiinnostavaa ja uskoo, että pelien hintojen on tultava alemmas nykyisestä.
Kommentit
Suomessa pelien hintojen on laskettav...
Suomessa pelien hintojen on laskettava tai suomalaiset tottuvat pian tilaamaan kaiken tuolta saarivaltiosta.
Täten vähän ihmetyttää Peter Molyneuxin kommentti, voiko Pelit enää tulla halvemmaksi jos ne saa jo nyt uutenaan 40 briteistä.
Noh ehkä ne ovat vain halpoja näin suomalaisiin riistohintoihin tottuneiden silmistä.
Alunperin lähteenä käyttämäni BBC oli...
Alunperin lähteenä käyttämäni BBC oli näköjään sekoillut noissa puntien ja kappalemäärien kasvuprosenteissa. Nyt pitäisi olla oikeat lukemat.
briteistä kanssa varmaan 30 peliä til...
briteistä kanssa varmaan 30 peliä tilannut ihan lyhyen ajan sisällä, ei oikeen nuo suomen ryöstöhinnat kelpaa.
Kai sitä briteissä kasvaa myynti kun ...
Kai sitä briteissä kasvaa myynti kun koko muu eurooppa tilaa pelinsä sieltä halvalla tällä hetkellä :-p
Olisi mielenkiintoista tietää onko muissa maissa pelimyynti tippunut ja se sitten siirtynyt suoraan brittien myyntiin kasvuna. Luulisin ainakin että näin on käynyt.
Suurinosa pelejä ostavista kuluttajis...
Suurinosa pelejä ostavista kuluttajista ostaa pelinsä lähimmästä marketista siihen hintaan mitä se siellä maksaa. Tämä ulkomailta tilaaminen on meidän vähän enenmän pelimediaa seuraavien yksinoikeus.
"Suurinosa pelejä ostavista kuluttaji...
"Suurinosa pelejä ostavista kuluttajista ostaa pelinsä lähimmästä marketista siihen hintaan mitä se siellä maksaa. Tämä ulkomailta tilaaminen on meidän vähän enenmän pelimediaa seuraavien yksinoikeus."
Ei netistä ostaminen ole lähellekään niin vierasta "tavallisille" ihmisillekään kuin monet tuntuvat kuvittelevan. Kyllä suuri osa ihmisistä alkaa nykyään olla melko hintatietoista sakkia ja vähän joka puolella netistä tilaamisen helppoutta ja luotettavuutta nykyään mainostetaan. Mikäli auton uskaltaa hakea Saksasta, niin ei kai se 20e peli/kirja/leffa/lelu enää niin suurelta riskiltä kuulosta.
Kertokaapa hyvä brittisaitti mistä lö...
Kertokaapa hyvä brittisaitti mistä löytyis halvalla ja varmasti?
Symbolia: http://www.game.co.uk h...
Symbolia:
http://www.game.co.uk
http://www.gameplay.co.uk/
http://www.play.com (eurohinnat selkeästi puntia korkeammat, mutta silti halvemmat kuin Suomessa)
Tulipa mieleen, että nyt varmaankin huijauskaupoilla on hyvä hetki käyttää hyväksi "ulkomaalaisia".
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi