Microsoftin Ryan Crosby selittää Gameplayerin haastattelussa, miksi Halo 3: ODST:n nimi vaihdettiin alkuperäisestä Reconista nykyiseen muotoonsa. Miehen mukaan tuore nimi kuvaa paremmin pelin tarjoamaa kokemusta.
– ODST-sotilailla on tärkeä rooli Covenantin ja ihmisten välisessä sodassa, ja haluamme kaikkien tiedostavan, että pelissä pelataan tämän eliittiyksikön jäsenenä. Vaikka Halo 3: ODST onkin Halo 3:n laajennus, ODST-sotilaalla pelaaminen tekee kokemuksesta erilaisen verrattuna muihin Halo -universumin vastaaviin, Crosby selitti.
ODST on lyhenne sanoista Orbital Drop Shock Trooper. Käytännössä kyseiset sotilaat ovat ihmiskunnan kovimpia heti Spartan II -taistelijoiden jälkeen. Nämä ryhmät ovat kuitenkin käyneet läpi erilaisen koulutuksen, joten myös persoonallisuuksissa on suuria eroja.
Bungien Joseph Staten korostaa, että Halo 3: ODST ei sisällä samanlaista ryhmän komentamista kuin esimerkiksi Rainbow Six. Pelihahmon vaihtuminen tekee silti taisteluista erilaisia. Neljän pelaajan yhteistyötilassa tarjotaan mahdollisuuksia taktisempaan toimintaan.
– Jos tutkitaan Halo-trilogiaa, menestyksekkäimmät ympäristöt olivat itse asiassa hyvin epälineaarisia tai ainakin tarjosivat pelaajille paljon taktisia, geometrisia valintoja. Halo 3: ODST:ssä olemme soveltaneet samaa filosofiaa urbaaniin ympäristöön. Nautittavana on edelleen lineaarinen tarina, mutta se on paloiteltu pienempiin osasiin, jotka pelaaja voi käydä läpi haluamassaan järjestyksessä tutkiessaan New Mombasan öisiä katuja, Staten kuvailee.
Halo 3: ODST sijoittuu Halo 2:sta tuttuun New Mombasaan, joka joutui ensimmäisenä Covenant-hyökkäyksen kohteeksi. Pelin tarkoituksena kertoa tapahtumista, jotka käytiin läpi Master Chiefin jahdatessa Prophet of Regretiä.
Kommentit
Tuo sateisilla kujilla juokseminen va...
Tuo sateisilla kujilla juokseminen vaikuttaa kyllä mielenkiintoiselta. Pitää perehtyä peliin lähemäpän julkaisua sitten.
Selittelee mitenkä haluaa nii ODST on...
Selittelee mitenkä haluaa nii ODST on tökerö. Kukaan siitä ainakaan tajua mitä pelissä tapahtuu ja kenellä siinä pelataan. Mutta varma ostos jokatapauksessa.
Odotan tätä suoraansanottuna aika inn...
Odotan tätä suoraansanottuna aika innolla. Jokseenkin maistuis vähän "taktisempi" toiminta Haloon. Ja urbaanit maisemat aina ollut kyllä pelejen parasta antia.
Ja ainakin GTA IV:n lisäosassa Lost and The damnedissä miellytti paaaljon tuo "päällekkäin menevä tarina" fiilis. Jotenkin syventää tunnelmaa, kun tietää kokonaisempaa kuvaa siitä mitä tapahtuu samoihin aikoihin.
Voi olla varsin loistava :)
Toivottavasti peli keskittyis juurikin kaupunkimaisemiin ja covenant vihollisiin. Floodiin niiin umpikyllästynyt. (Huh miten vihaankaan peleissä kaikenmaailman pikkusontiaisia.)
Sanotaanko, että 99,99% todennäköisyy...
Sanotaanko, että 99,99% todennäköisyydellä ODST:n kampanjassa ei floodia nähdä. New Mombasa on eräänlainen "hubimaailma", jota voi tutkia vapaasti, joten eiköhän peli kaupunkiin sijoitu kokonaisuudessaan.
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi