Eidos uskoo tuloksensa jäävän noin 20 miljoonaa puntaa aikaisemmin ennustetusta ja suurena syynä siihen pidetään Tomb Raider: Underworldin odotettua heikompaa menestystä.
Ensimmäisen kuuden viikon aikana Lara Croftin uusin seikkailu myi noin 1,5 miljoonaa kappaletta, mikä jäi noin 500 000 toivotusta. Euroopassa peli menestyi hyvin, mutta Amerikassa se jäi selvästi joulusesongin muiden hittien jalkoihin.
Eidos harkitseekin muutoksia tulevien Tomb Raider -pelien ulkoasuun ja pelattavuuteen. The Times uskoo kirjoituksessaan, että tämä saattaa merkitä jopa enemmän naispuolisille pelaajille suunnattua peliä.
– Meidän pitää tarkastella kaikki uusiksi, kun kehitämme seuraavaa peliä. Katso vaikka miten Batman muuttui menestyksekkäästi Michael Keaton -kauden melko surullisesta hahmosta nykyiseksi Yön ritariksi, vertaili puolestaan Eidosin talouspomo Robert Brent.
Kommentit
Michael Keatonin batmanit oli loistav...
Michael Keatonin batmanit oli loistavia silloin mutta mutta kun ohjaajaksi tuli Joel Schumacher ja eri batman näyttelijät tuntu kuin olisi kattonu jotain 5 pennin transsu esitysta (ei sen puoleen että olisin joskus nähny ;))
Kasvojen kohotukseen vai? Ja pyh, tis...
Kasvojen kohotukseen vai? Ja pyh, tissit sillä vaan kohoaa...
Vai että kaikki naispuolisille pelaaj...
Vai että kaikki naispuolisille pelaajille ja kaikki uusiksi... Taas nähdään turhaa vaivaa, kun lopputulos tulee kuitenkin olemaan jotain tasoa tämä: http://images.gamercreated.com/imgcache/t17-640-480-scale-..-files-3545-... Tolla sitten liikutaan pinkissä karkkimaailmassa Wiin ohjaimia heilutellen. Tavoitteena on kerätä kaikki eriväriset perhoset... Jes tätä ollaan odotettu. ;)
Miksi ihmeessä tämä pitäisi tehdä nai...
Miksi ihmeessä tämä pitäisi tehdä naisten makuun? Ei se huono menestys johtunut siitä, ettei naiset pelanneet peliä vaan miehet ovat kyllästyneet ilmeisesti jo vähän pelisarjaan. Huono tekosyy tuo vain on.
Liian pienet tissit? Ei oikeesti niis...
Liian pienet tissit? Ei oikeesti niistä naisista vois tehdä luonnollisia eikä mitään silikoni bimboja,Tai sitten keskittyä enemmän siihen pelattavuuteen kuin tissien polygoneihin.
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi