Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Nintendo-pomo näkee halvat mobiilipelit uhkana

Juuri kun kotimaisen Angry Birdsin on vahvistettu saapuvan Wiille ja tulevalle 3DS-käsikonsolille, kertoo Nintendo of American johtaja Reggie Fils-Aime, että halvaksi hinnoitellut mobiilipelit ovat yksi alan suurimmista riskeistä.

– Uskon että yksi alan suurimmista riskeistä tällä hetkellä ovat nämä halvat pelit, jotka ovat kuluttajan kannalta kertakäyttöisiä. Angry Birds on hieno kokemus, mutta se on vain yksi verrattuna tuhansiin muihin, jotka luovat kuluttajille tunteen, että pelisisällön pitäisi maksaa vain kaksi dollaria. Itse asiassa pitäisin osaa noista peleistä ylihinnoiteltuna jopa parilla dollarilla, mutta se on toinen juttu, sanoi Fils-Aime.

Nintendo valmistautuu julkaisemaan 3DS-konsolinsa Japanissa tässä kuussa ja Euroopassa 25. maaliskuuta. Laitteen pelien on kerrottu maksavan noin 40 euroa.

Galleria: 

Kommentit

Kyllä sitä parin euron arvoista roinaa on myös ds:lle. :)

Reggien vilpitön huoli kuluttajien edun puolesta on eittämättä liikuttavaa.

Shut up ape. ;) Ei vaan, ainahan tulee ongelmia jos pelejä puskee latauspalveluihin ovista ja ikkunoista, koska aidosti laadukkaan matskun löytäminen sitten vaikeutuu. Esim. Applestore on täynnä skeidaa ja johonkin LbP:n yli 3,5 miljoonaan kenttään mahtuu vähintään miljoona kehnoa kenttää.

Mutta. Ne jotka haluavat parhaita pelejä, kenttiä tms pelata, niin kyllä kaivavat ne tavalla tai toisella esiin ziljoonien pelien joukosta. Laatu kyllä aina lopulta voittaa määrän.

Mies kyllä puhuu asiaa siinä,että monet pienet halvat kännykkä ja muut pelit ovat kertakäyttöisiä mutta myyvät jostain käsittämättömästä syystä välillä hyvin.Mutta nykyään sellainen 8-bit NES peli on vain pelkkä kännykkä peli,niin paljon on kehitys kehittynyt.

Alentaisivat suomenkin pelien hinnat 43e niin olisi taatusti moni tyytyväinen,minä itse luettuna.

Ja samalla moni DSiWaren parhaista peleistä maksaa 2 tai 5 euroa. Haloo, Reggie?

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi