Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Pelijulkaisijat painostavat Sonya PS3-alennukseen

Janco Partnersin analyytikko Mike Hickey ennusti jo jokin aika sitten Sonyn leikkaavan PS3:n hintaa 50-100 dollaria seuraavan parin kuukauden aikana, mutta ainakaan vielä Sony ei ole ilmoittanut muuttavansa hintaa.

– Jos he eivät saa merkittävästi kasvatettua käyttäjäkuntaa, on todennäköistä että pelijulkaisijat siirtävät panoksensa toisaalle, Hickey povasi.

Viime vuonna maailman suurin pelijulkaisija Activision Blizzard teki 32 prosenttia konsolituloistaan Wii-peleillä, kun PS3:lla jäätiin 19 prosenttiin. Myös Electronic Arts on lisäämässä panostustaa Wiille, mutta aikoo jatkossakin olla mukana PS3:lla. EA:n edellisellä neljänneksellä PS3-pelien osuus oli 27 prosenttia pitkälti FIFA 09:n ansiosta.

– Kehittäjäpiireissä kaikki haluasivat PS3:n olevan ilmainen, jotta he voisivat myydä vain partahöylänteriä, sanoi SCEA:n markkinointipomo Peter Dille viitaten markkinamalliin, jossa tulosta ei tehdä itse tuotteella, vaan siihen liittyvällä oheismyynnillä.

Galleria: 

Kommentit

Herra DILLE ei ymmärrä, että hinnan alennus ei ole sama asia, kuin ilmainen

Voi voi, että liian kallis vai? Paskat, ottaen huomioon mitä kaikkea PS3 sisältää multimedialaitteena, on nykyinen hinta sopiva. Jos eivät rahat riitä ostamaan, niin hankkikaa lisää rahaa!;)

"Herra DILLE ei ymmärrä, että hinnan alennus ei ole sama asia, kuin ilmainen"

Ehkei ilmainen, mutta laitteena se alkaisi lähestymään puoli-ilmaista, jos hinta vielä tuosta tipahtaisi satasella.

Olen aikalailla samaa mieltä manon kanssa. "....ottaen huomioon mitä kaikkea PS3 sisältää multimedialaitteena, on nykyinen hinta sopiva."

Todellakin.

Kallis se on, sama miten sitä katsoo. Mutta eihän se kaikkia haittaa, ehkä juurikin opiskelijoita (kuten minä) ja sellaisia jotka ei osaa säästää (kuten minä). ;)

Mikään kallis ole, ei näitä tekniikan laitteita ole tarkoitettukaan että isin pikku Jaakko poika ostelee näitä viikkorahoillaan.
Julkkarissa ostin 695e ja 160Gb hdd 130e, lisäpadi + 1 peli = ~940e meni julkkari päivänä enkä päivääkään ole katunut.
Nyt 80Gb vain ~400e niin enpä valittaisi kun saa hyvän BD pyörittimen, laadukas dvd skaalain, musiikki/video kirjasto, selain, pelejä (jopa 7.1 äänillä) valmiina pakettina.
Ja kaikki ilman mtn. PuuCeen ikuisiä säätelyitä ja jatkuvia päivittelyitä ja kun samalla rahalla ei saa edes samantehoista PC:tä BD asemineen lähimainkaan...

Naulan kantaan, Hiikeri... ...hyvin sanottu!

Ei hätää pelijulkaisijat, kyllä Sony-fanit ostavat pelejä vaikka kaksin kappalein kun 600 euron konsolikaan ei ole liian kallis!

Olen aikalailla samaa mieltä manon kanssa. "....ottaen huomioon mitä kaikkea PS3 sisältää multimedialaitteena, on nykyinen hinta sopiva."

Todellakin

ei taida monikaan ihminen sielä kaupassa ajatella noin kun samassa hyllyssä on halvempia konsoolia

Miksi turhaan puolustella korkeampaan hintaa? Eikös se kuluttajille ole parempi, mitä halvemmalla se tuote lähtee kaupoista?

Kaikki elektroniikka halpenee ja niin jossain vaiheessa on PS3:llekin käytävä. Wii on ihmeen pitkään sinnitellyt ilman hinnanlaskua, mutta se johtuu pelkästään liian hyvistä myynneistä..

"Ja kaikki ilman mtn. PuuCeen ikuisiä säätelyitä ja jatkuvia päivittelyitä ja kun samalla rahalla ei saa edes samantehoista PC:tä BD asemineen lähimainkaan..."

En tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa..

Onhan se kieltämättä omituinen tilanne, kun sekä teknisesti että pelivalikoimaltaan paras konsoli on halvin, ja keskihintaisen laitteen hankkijat saavat selvästi suosituimman pelikoneen, mutta kalleimman konsolin ostajat joutuvat tyytymään kakkoskategorian laitteeseen, jonka tulevaisuuden menestymismahdollisuudet ovat hämärän peitossa.

Ei tuollainen yhtälö ole pidemmän päälle sellainen, jonka varaan voisi kestävän bisneksen rakentaa, joten sekä analyytikoiden että pelijulkaisijoiden lausunnot ovat hyvinkin ymmärrettäviä.

Miten te jaksatte puolustella tuota korkeaa hintaa tuolla ainaisella multimedia-paskalla?

Syy miksi tässä taloudessa ei vielä ole PS3 on hinta ja hyvien pelien puute (imo). Jos vielä tämän vuoden puolella jostain saan PS3 alle 300 niin sitten menee ostoon, ei ennen ;)

"Ei tuollainen yhtälö ole pidemmän päälle sellainen, jonka varaan voisi kestävän bisneksen rakentaa, joten sekä analyytikoiden että pelijulkaisijoiden lausunnot ovat hyvinkin ymmärrettäviä."

Ei kai PS3-pelimyynnit saa XO:n vastaavilta turpaan kuin USA:ssa, jossa XO:n userbase on kaksi kertaa isompi. Euroopassa attach rate on PS3:lla parempi ja Japanin tilanteesta ei tarvinne edes mainita. Kyllä se vain on niin, että rahantekomahdollisuudet ne vain kutkuttelee pelinkehittäjiä. Varmaan olisi heille mieluista, jos Sony jakelisi konsoliaan (puoli-)ilmaiseksi. Btw, mistä 600 euron konsolista se Mahe täällä toitottaa? Show me too. :D

"Miten te jaksatte puolustella tuota korkeaa hintaa tuolla ainaisella multimedia-paskalla?"

No sehän on niin, että jokainen ostettu PS3-konsoli on kuin ostettu reilunkaupan banaani. XO on sitten se evilmultinationalcompanyn Chiquita. :D

waahto, edeltävästä keskustelusta olisi voinut ottaa vaikka tonnin konsolin ;)

"Euroopassa attach rate on PS3:lla parempi ja Japanin tilanteesta ei tarvinne edes mainita. "
Tuosta voisin vaatia todisteita..

Jokohan nyt on jokainen talous tutkija käynyt julkisesti toteamassa, että halvempaa saa paremmin kaupaksi? Ihme että näitä uutisia pulpahtelee. Mutta kuten tästäkin threadista näkyy ja vielä hyvin selvästi, että toisten mielestä laite on kallis ja toisten mielestä se on sopivan hintainen.

Jos nyt olisin viisas, ostaisin jonkun nettimainos firman, buukkaisin tilaa konsolifinnistä sun muista pelifoorumeista ja sitten maksaisin satoja tuhansia puolituntemattomille markkina-asiantuntijoille jotta jauhaisivat tätä rukousmyllyä. Nimittäin yksi asia on varma. Pelkästään tällä hintakriisi ps3vsXbox jutulla on jo jauhettu muutamia miljoonia hiirenklikkauksia.

Näin se on, että PS3 myisi paremmin jos pudottaisi hintaansa. Se olisi miltei pakollinen asia että saisi käyttäjiä lisää

Julkaisijat lopettaa PS3:n tukemisen sitten kun HD-pelien tuotanto loppuu. Eli hulluimpien Nintendofanien unissa.

Luckyman, näytäpäs minulle Star Ocean 4:n, The Last Remnantin, Tales of Vesperian, Braidin ym. PS3-versiot... tai Speed Racerin, uuden Indyn, World of Goon, Dragon Quest -sarjan ym. versiot HD-konsoleille...

Helpoin ratkaisu olisi varmaan tehdä riisuttu versio PS3:sta, joka olisi tehty pelaamista varten. Sillä saisi hintaakin poljettua alas.

"Julkaisijat lopettaa PS3:n tukemisen sitten kun HD-pelien tuotanto loppuu. Eli hulluimpien Nintendofanien unissa."

On se polleata paukutella henkseleitä XO-pelien sekundaversioilla. :D

Typeriä kommentteja nämä "halpa se on, maksoin julkkarissa blaablaa". Ei se tee laitteesta edullista, että te maksoitte siitä tuplahinnan..

Sitäpaitsi hinta on kovin suhteellinen asia, monelle se on liian kallis. Eikö silloin ole aivan oikein sanoa, että konsoli on liian kallis? Käyttäjäkunnassa kun olisi paljon pienituloisia opiskelijoita ym. Hinnanalennus olisi siis varmasti kaivattu ja tarpeellinen teko käyttäjäkunnan kasvattamiseksi.

Yrittäkää nähdä metsä puilta, vaikka ne puut olisivatkin omia. :o

"Helpoin ratkaisu olisi varmaan tehdä riisuttu versio PS3:sta, joka olisi tehty pelaamista varten. Sillä saisi hintaakin poljettua alas."

Mikä tarkoittaisi....? Helpointa olisi vain julkaista PS2 uudelleen liikkeentunnistusteknologialla niin olisihan siinä lama-ajan myyntihitti.

"Helpointa olisi vain julkaista PS2 uudelleen liikkeentunnistusteknologialla niin olisihan siinä lama-ajan myyntihitti."

Wii ehti ensin.

Voi jeesus tuota itkemistä hinnasta. Eihän näitä konsoleita ole pakko ostaa. Ne ostaa jolla on rahaa. Ne muut voi sit pelata vaikka elektroniikka peleillä. Elämä on valintoja täynnä.

Miksi maailmassa muutenkin on niin hirveesti nurisijoita. Jos ps3 maksais 50 niin siitä myös keksittäis jonkinlainen nurisemisen aihe.

Sony vois näille opiskelijoille julkaista jonkun neekerimallin. Koneesta voisi poistaa melkein kaiken "tarpeettoman". Mukaan ei tarvisi siis laittaa mitään muuta kuin vain pakolliset pelaamista vaativat jutut. Ei mitään virta johtoja ei mitään turhaa mikä voisi löytyä jo kotoa. Kovalevyn voisi sitten ostaa itse tai raapaista vanhasta kannettavasta. Johdoista voisi ostaa sen mitä aikoo käyttää joten turhia johtoja ei tarvii lähetellä. Yksi usb riittää jotta ohjaimelle on latauspaikka, lisäpaikkoja jos haluaa voi hankkia erillisen jakajan.

Kaiken kukkuraksi PSN voitaisiin lukita pelaamiselta. Storesta voisi sitten ostaa aikaa jos kaipaa nettipelejä, yksinpelejä pelaavathan eivät sitä tarvitse.

Jos saataisiin viellä kutistetut piirit sisään niin hinnaksi voidaan laittaa jotain mikä menee alle boxin arcaden. Sitten olis halvin kone markkinoilla, mutta haluaako joku oikeasti ostaa tollasta raakiletta vaikka hintaa ei enää juuri olisikaan ?

Ite oon toki sitä mieltä, että halvempi parempi. Kuitenkin jos sony on sitä mieltä ettei sillä ole varaa tiputtaa hintoja viellä niin minkä sille mahtaa. Voi olla, että odottelevat slimmiä tai jotain muuta halvempaa tapaa pistää kone kasaan. Ja niin kauan kuin PSN on ilmainen niin en ala itkemään hinnasta koneen hinnasta. Itse en konetta julkaisu aikoihin ostanut, koska se oli myös omasta mielestä suht tyyris. Kuitenkin kun hinta tippui tarpeeksi en nähnyt enää syytä odotella kauempaa.

Oli miten oli jos oikeasti haluaa pelata pleikalla niin kyllä siihen on jo nyky hinnoilla varaa kenellä vaan. Opiskelja voi mennä mäkkiin pyörittämään pihvejä viikon ja sillä ostaa sitten koneen. Ei ne muutkaan koneet tule ilmaiseksi kotiin ja jos jostain löytää boxiin tai wiihin rahat ei siihen enää tarvii hirveitä summia lisää, että saa pleikan ostettua.

Jos taas ei halua tehdä töitä, niin sitten pitää vaan säästellä hetken aikaa kauemmin ja odotella kiltisti hintojen putoamista.

PS3 on turhan kallis pelkäksi pelikoneeksi, mutta ilman näitä "pakollisia" lisähärpäkkeitä ei PS3 olisi Sonyn PS3. Ja allekirjoittaneelle PS3 on todellakin se kodin keskus valokuvineen, elokuvineen ja peleineen. Monelle asia ei varmasti niin ole, mutta hinnasta on silti aivan turha vinkua. Tää on pakettiratkaisu, osta tai ole ostamatta. Jos ei ole tarvetta ostaa, ei rahaa varmasti löydy. Jos tarve löytyy, löytyy rahat.. Näin kävi itselleni XOn oston kanssa.

Sanotaan vaikka niinkin, että olisin mielelläni maksanut XOsta vaikka saturaisen ekstraa, jos sillä hinnalla olisi saanut hiljaisemman version. Ei tuossa perusäänessä valittamista ole, mutta se DVD asema.. tsiisus..

eDit//

Kiitäjä, loistava kirjoitus.

Vaikka miten naamioidaan niin kaikki kolme on suunniteltu konsoleiksi. Microsoftin ja Nintendon konsolit on tällä hetkellä oikeassa hintaluokassa.

Mitäs se noita analyytikoita liikuttaa, vaikka kohta pelienteko loppuisikin konsolille X. Kauhea hätä, vaikka ihan luonnollista poistumaa tuo vaan olisi.

"Mikä tarkoittaisi....? Helpointa olisi vain julkaista PS2 uudelleen liikkeentunnistusteknologialla niin olisihan siinä lama-ajan myyntihitti."

>_>

Meinasin kyllä että karisttaisiin kaikkea mikä ei liity pelaamiseen. Juuri sitä mitä Kiitäjä sanoi.

PS3 on ainakin se konsoli joka tarjoaa vastinetta rahoille, sekä parhaat pelit. Nopeasti ihmiset unohtavat ettei sitä hintaakaan voi alentaa liikaa. Voittoa pitää pystyä tekemään tai ainakin tappiot pitämään aisoissa. Sitä hintaakin alennetaan aikanaan, joten siitä ei ole pelkoa. Tosin PS3 olisi silti kallein vaihtoehto joka taas "oikeuttaa" samaisen nillittämisen. Toisaalta ihmettelen pelifirmojen vaatimusta, PS3 myy kuitenkin kilpailijoihin verrattuna hyvin. Kehittäkööt Wiille sitten, siihen sontaan en kuitenkaan sormiani iske.

"Vaikka miten naamioidaan niin kaikki kolme on suunniteltu konsoleiksi."

Jos noita suunnittelun "lopputuloksia" katsoo, niin edellämainittua on kyllä vähän vaikeeta ottaa todesta. Toisaalta, ehkä tämä on joku firmojen hauska yhteinen jekku fanien kiusaksi. Tässä tapauksessa ymmärrän kyllä ihan hyvin tarpeen vittuille näille kusipäille. ;)

PS3:sta saataisiin hinnalta kilpailukykyinen, kun paketin mukana ei tulisi WLANia, ja lisäksi ohjaimista poistettaisiin akut ja korvattaisiin ne patterikoteloilla. Kiintolevy voisi myös ihan hyvin olla 20GB.

Kun vielä nettiyhteys rajoitettaisiin siten, että se toimisi vain kuukausimaksun (esim 200 euroa / kolme vuotta) Sonylle maksamalla, näillä muutoksilla konsolin hinta voisi hyvin olla 150 eli markkinoiden halvin.

PSN maksulliseksi ja satanen (tai jopa 150) pois konsolin hinnasta, kaikki ovat näin voittajia. Sony saa helvetisti rahaa PSN-maksuista, kuluttajat saavat halvemman konsolin, myynnit kasvavat ja taas Sony saa enemmän rahaa.

Tämä ratkaisu kelpaisi ainakin minulle paremmin kuin hyvin, toki tietysti niille jotka pleikkarin jo omistavat ratkaisu olisi aika tyly. Ehkä Sony voisi antaa esim. nykyisten konsolien sarjanumeroa vastaan vuoden ilmaista peliaikaa, jotta ihmiset pysyisivät tyytyväisinä.

"Sitäpaitsi hinta on kovin suhteellinen asia, monelle se on liian kallis. Eikö silloin ole aivan oikein sanoa, että konsoli on liian kallis? Käyttäjäkunnassa kun olisi paljon pienituloisia opiskelijoita ym. Hinnanalennus olisi siis varmasti kaivattu ja tarpeellinen teko käyttäjäkunnan kasvattamiseksi."

Samaahan sitä sanotaan ferrareistakin :) Jos ei ole varaa ostaa aparaattia niin silloin ei osteta vaan itketään ja märistään vieressä.
Eikä saa unohtaa, että ne pitää haukkua joka verkkosivustolla kuinka paska se on ja samalla yritetään kehutaan omaa "corollaa".

"PSN maksulliseksi ja satanen (tai jopa 150) pois konsolin hinnasta, kaikki ovat näin voittajia. Sony saa helvetisti rahaa PSN-maksuista, kuluttajat saavat halvemman konsolin, myynnit kasvavat ja taas Sony saa enemmän rahaa."

Voi olla aika vissin varma, että mulla tää mööpeli lähtee taloudesta heti, jos tämä toteutus. Yksi aikas mukava lisä tälle koneelle on juuri tuo maksuttomuus. Ei mua kiinnosta ruveta työntää tota fyrkkaa kiinni, että saa jonkun "gold" tilin hommattua jotta koneella pääsee verkkoon.
Sehän on yhtä helvetin typerää, kun rahan tuuppaaminen WOW:iin. Maksat kuukaudesta vaikka pelaat minuutin verkossa. Mielummin satku lisää hintaa ja kaikki ilmaiseksi. Niin kun nyt on.

^ Koita nyt päättää? Ensin kerrot tämän normaalin "jos oot köyhä niin ei tarvia ostaa" ja sitten nariset että myyt vehkeen pois jos pitäisi maksaa kuukausi- tai vuosimaksua PSN:stä? Eikö itselläsi ole varaa maksaa kk-maksua? Mulla ei ainakaan ole koskaan ollut niin tiukkaa ettenkö olisi voinut MMO:den tai liven kk-maksuun laittaa sitä muutamaa hassua euroa per kuukausi.

Eikä tuon kk-maksun tarvitsisi olla pelkästään PSN-pelaamisesta. 50-60e/vuosi ja samalla "gold" sisältäisi esim. Qoren tilauksen. Mutta koska sun mielestä "rahan tuuppaaminen WoWiin" on typerää, et varmaan tulekaan koskaan tajuamaan, että laadukkaista verkkopalveluista joutuu käytännössä katsoen aina maksamaan. Servereiden sun muitten ylläpito kun ei ole ilmaista lystiä... Voikin aika 100% varmasti sanoa, että viimeistään seuraavassa konsolisukupolvessa myös PSN muuttuu maksulliseksi, pitipä ihmiset siitä tai eivät.

"Samaahan sitä sanotaan ferrareistakin :) Jos ei ole varaa ostaa aparaattia niin silloin ei osteta vaan itketään ja märistään vieressä.
Eikä saa unohtaa, että ne pitää haukkua joka verkkosivustolla kuinka paska se on ja samalla yritetään kehutaan omaa "corollaa"."

Näinhän se on. Jos Ferrarin saisi kymppitonnilla niin ostaisin kyllä samojen tein. Edellyttäen että kyseessä on ihan oikea Ferrarin valmistama Ferrari eikä mikään karsittu pirkka-ferrari joka on kasattu thaimaassa kiinalaisista osista. :)

Voi vittu mitä talousneroja...

as;"PS3:sta saataisiin hinnalta kilpailukykyinen, kun paketin mukana ei tulisi WLANia, ja lisäksi ohjaimista poistettaisiin akut ja korvattaisiin ne patterikoteloilla. Kiintolevy voisi myös ihan hyvin olla 20GB.

Kun vielä nettiyhteys rajoitettaisiin siten, että se toimisi vain kuukausimaksun (esim 200 euroa / kolme vuotta) Sonylle maksamalla, näillä muutoksilla konsolin hinta voisi hyvin olla 150 eli markkinoiden halvin."

Kuinakahan paljon luulet WLANin poiston oikein säästävän? Ei todellakaan sellaista hintaa joka XO palikasta joutuu maksamaan. Mitä hemmetin säästöä luulet patterikotelon tuovan?? Kulujahan siinä tulee aivan sikana, patterit&laturit ja käyttömukavuus kärsii. Sixaxis on täydellisisesti toteutettu ohjain virtaratkaisunsa puolesta. Siinä ei mitkään IMOt vaikuta. Lataa ja pelaa, ei mitään muuta kikkailua tai huolehtimisia. Ohjainkin ystävällisesti ilmoittaa että juissi ois lopus ja tarvis saaha lisää.

Kuukausi maksullinen pelaaminen sen jälkeen kun on pelistä jo maksanut on hirveintä kakkaa mitä on vastaan tullut. Kummasti ollaan mieluummin poistamassa tavaraa PS3n sisuksista ja vaihtamaan ne maksulliseen nettipelaamiseen! Niinq mitä kettua?! Ajatelkaa nyt vähän!! En tiedä muista mutta kuluttajana ei kuullosta ollenkaan hyvältä idealta minulle.

kanbela;"PSN maksulliseksi ja satanen (tai jopa 150) pois konsolin hinnasta, kaikki ovat näin voittajia. Sony saa helvetisti rahaa PSN-maksuista, kuluttajat saavat halvemman konsolin, myynnit kasvavat ja taas Sony saa enemmän rahaa.

Tämä ratkaisu kelpaisi ainakin minulle paremmin kuin hyvin, toki tietysti niille jotka pleikkarin jo omistavat ratkaisu olisi aika tyly. Ehkä Sony voisi antaa esim. nykyisten konsolien sarjanumeroa vastaan vuoden ilmaista peliaikaa, jotta ihmiset pysyisivät tyytyväisinä."

Kuinkahan moni olisi edes valmis maksamaan kuukausi maksua? Jotta sitä hintaa voisi noin paljon pudottaa niin jokaisen pitäisi sitä nettiaikaa myös samalla ostaa tuon verran jotta tuo malli toteutuisi. Siis oikeesti mikä muu hyöty tässä on kuin pelaajien kiusaaminen? Pelaajan kukkraroon tämä vaikuttaisi +-0, ja ne jotka ovat maksullisuutta vastaan, eivät enää onlinessa pelaisi.

Minun puolestani $ony saa pitää hinnan korkealla, ja antaa konsolinsa hiljalleen hiipua unohduksiin.

En jää kaipaamaan.

^ Koita nyt päättää? Ensin kerrot tämän normaalin "jos oot köyhä niin ei tarvia ostaa" ja sitten nariset että myyt vehkeen pois jos pitäisi maksaa kuukausi- tai vuosimaksua PSN:stä? Eikö itselläsi ole varaa maksaa kk-maksua? Mulla ei ainakaan ole koskaan ollut niin tiukkaa ettenkö olisi voinut MMO:den tai liven kk-maksuun laittaa sitä muutamaa hassua euroa per kuukausi.

Voi kuule, minulla se ei todellakaan ole rahasta kiinni, vaan periaatteesta. Yksi tämän PS3:n hienouksista on juuri tämä verkkopelien maksuttomuus.
Itse pelaan todella harvoin verkkopelejä ja silloin, kun näin haluan tehdä, en halua joutua ostamaan 1kk verkkopeli aikaa á 20/kk. Valitsin tämän takia PS3:n, että tämän lystin voi tehdä ilmaiseksi. 2 vuotta verkkopelaamista boxilla ja hupsista, se onkin jo kalliimpi, kun pleikkari.

Sony ei näytä edelleenkään tajuavan, että konsolin hinta on liian korkea.
Noh, eiköhän ne viimeistään silloin tajua kun myynti alentelee pohjalukemia. :)

Mikä siinä kertamaksussa niin risoo? Ottaen huomioon kuitenkin mitä sillä saa, niin on aika turha valittaa. Meikäläinen esimerkiksi tykkää aivan valtavasti noista Pleikan akullisista kapuloista kun taas boxilla joutui tyytymään esihistorialliseen patterijärjestelmään. Toki sille on nykyään samanlainen akku systeemi kehitetty mutta mokomapahan pitääkin ostaa erikseen :D
Tottahan se on että kaikilla ei ole varaa maksaa ilman työntekoa sitä about kolmea sataa euroa tosta multimedia-pelikoneesta mutta jos duunia paiskisivat, niin rahat ois kasassa parissa kuukaudessa viimestään.

Toki jos Plekelle ei ole itelleen mieluisia pelejä, niin mitäpä mokomaa ostamaan mikäli ei Blu-raykaan innosta.

Syy siihen miksi minä en aio tukea millään lailla tätä mikkisoftan nykyistä laitetta, on että boxin raudan kesto ei edelleenkään vielä vakuuta. Saksan reissuihin mieltynyttä vempainta on turha hommata, vaikka sille olisikin ihan hyviä pelejä tarjolla. En aio hankkia tuota aikapommia uudestaan kotiini vaikka halvalla saisinkin nykyään. :P Pelkkä periaate.

Paolo: Pleke kolmonen tuskin tulee hiipumaan unholaan, vaikka kuinka sitä toivoisit. Sony saa ihan mukavasti tuloja muun muassa noista pikku peleistään PSN-verkossa, jotka ovat varsin mainioita(Super Stardust HD!!! \o/) ja on tuo 21 miljoonan myydyn konsolin(Jos muistan oikein) saldo ihan mukava.

ruusteri: Töitä tee ja rahat konsoliin saat. =)

"ruusteri: Töitä tee ja rahat konsoliin saat. =)"

Taidan kyllä tyytyä boksiin, PS3 ei ainakaan tällä hetkellä tähän huusholliin ole tulossa, kun ei mitään niin uskomatonta yksinoikeuspelia tullut. Myönnän, että se ilmainen netti olis aika kova, mutta nyttenkin boxissa toi vuoden aika, niin ei se kalliiksi tule ostaa joka vuosi vuoden aikaa ~50 euron hintaan.

Samoja merkkejä on ilmassa kun sen erään segan konsolin kanssa. Kokemusta on, vieläkin on katkeruutta. Nytkö käy sitten niin, että ympyrä sulkeutuu..

mano: "ei taida monikaan ihminen sielä kaupassa ajatella noin kun samassa hyllyssä on halvempia konsoolia"
Noh, itse ainakin kasvoin Pleikkarin kanssa(sitten Nintendo tuli väliin ja sitten taas takaisin), joten se myös vaikutti PS3:n hommmaamiseen, ja kun monilla kavereillani oli jo tuo konsoli, miksei sii tännekin?
Kuten kaverini on sanonut mulle: "Laadusta kannattaa maksaa".... Eikös PS3:sta ole niitä halvempiakin variaatioita kuin tuo 80 gb? ;D

"Kuinkahan moni olisi edes valmis maksamaan kuukausi maksua?"

Jos katsotaan näitä "superälykkäitä" xbox pelaajia, niin nehän nuoleskevat MS:n persettä, oli tilanne mikä tahansa. ;)

On kyllä päätöntä puolustelua täällä, huh huh.

Jos laitetaan vähän faktoja tiskiin:

1. Pääasiassa PS3:n odotettua heikompi menestys painoi Sonyn tuloksen miinukselle ensimmäistä kertaa lähes 15 vuoteen.
http://www.dmwmedia.com/news/2009/01/22/sony-expects-first-loss-14-years...

2. PSP:n ja PS2:n tuomat massiiviset voitot on tuhlattu kokonaan PS3:n pinnalla pitämiseen.
http://www.guardian.co.uk/technology/gamesblog/2008/aug/19/ps3hascostson...

3. PS3:n myötä Sonyn markkinaosuus kotikonsolimarkkinoilla putosi ylivoimaisesta 80%:sta säälittävään 20%:iin.
http://www.vgchartz.com/

4. PlayStationin isä Ken Kutaragi sai tylysti kenkää PS3:n "menestyksen" vuoksi.
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601101&sid=aPGd5E.YlTR8&refer=j...

5. PS3:n aiheuttamien tappioiden myötä firman sisällä on tehty useita uudelleenjärjestelyitä sekä johtoportaassa (mm. Phil Harrison) että tavisduunareitten keskuudessa (tuhansia ihmisiä irtisanottu).
http://www.gamertell.com/gaming/comment/sony-expected-to-report-close-to...

http://invest-n-trade.blogspot.com/2008/12/sony-layoffs-job-cut-fires-16...

Melkoinen menestystarina kyllä. SDF assemble!

Konsolisotaketjun lopettamisesta aiheutuneet patoumat päästetty näköjään valloilleen.... mopo keulii taas porukalla oikeen raikkaasti.
En silti ymmärrä miksi, kukaan toivoisi jonkun platformin häviämistä. Tuskin siinä pelaajat voittaa jos valmistajat häipyvät markkinoilta.

Taurus puhuu yllä asiaa. Kyllähän nuo vektorit samaan suuntaan osoittavat - PS3 ei ole ollut menestystarina. Toisaalta näyttäisi että seuraavassa erässä sony silti on ja mikä kummallisinta, moni pitää sitkaasti kiinni PS2:staan.

Siis summaisin:
- PS2:sen omistajista iso osa pelaa vieläkin sillä
- XO (kuten xbugs totesikin) on hinta/tekniikka suhteeltaan ylivertainen, mutta ei vaan myy sillä volyymilla millä pitäisi
- Wii myy kun häkä vaikka konsolin pelivalikoima saa lähinnä hymyilemään (ja hei tämä on PS3 hinnanalennusketju joten säästetään niitä DQ, Conduit listoja.

Näkisin Sonyn kannalta parhaana ratkaisuna hinnan alennuksen, mikä voi kyllä olla jo myöhäistä markkinaosuuden radikaaliin kaappaukseen. Siinä pelissä voi käydä kuin XO:lle, eli hinta on halvin mutta kone ei silti myy kuten pitäisi. Toisaalta Sony voisi tuoda halvan PS4:sen seuraavassa erässä ja toivoa että moni PS2 omistaja ottaa sen ja malttaa jopa odottaa vanhan kanssa.

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi