Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Ruffian Games avasi ovensa Skotlannissa

Climaxin, Real Time Worldsin ja DMA Designin entisten työntekijöiden perustama Ruffian Games on avannut ovensa Skotlannin Dundeessa. Studion henkilöstöllä on kokemusta Crackdownin, Fable 2:n ja Grand Theft Auton kaltaisista hiteistä.

Ruffian Gamesin huhuttiin alun perin työstävän jatko-osaa Crackdownille, mutta alkuperäisen pelin luonut Real Time Worlds piti moista käännettä epätodennäköisenä. Studion sivuilla kerrotaan kuitenkin, että kehittäjät työstävät parhaillaan yhteistyöhön ja moninpeliin panostavaa tuotetta.

– Voimme kertoa nykyisestä projektistamme vain, että olemme sopineet siitä erään suuren ja menestyksekkään julkaisijan kanssa, ja olemme hyvin innoissamme siitä, sivustolla lausutaan.

Galleria: 

Kommentit

Onko tämä uusi studio minkään konsolivalmistajan alaisuudessa, vai onko mahdollisuus multiplattarille?

Mielenkiintoiselta studiolta kyllä kuulostaa, toivottovasti myös ulosanti on aikaisempien meriittien luokkaa.

"Studion sivuilla kerrotaan kuitenkin, että kehittäjät työstävät parhaillaan yhteistyöhön ja moninpeliin panostavaa tuotetta"

All Points Bulletin? Kyseinen peli on kyllä virallisesti Real Time Worldsin kehityksessä, mutta olisiko sittenkin mahdollista, että hanke olisi loikannut Ruffian Gamesin tiimin työstettäväksi?

http://www.videogaming247.com/2008/12/19/source-microsoft-is-funding-cra...

Tämän huhun mukaan tämä mystinen "suuri ja menestyksekäs julkaisija" olisi juurikin Microsoft...

Tuosta huhustahan täälläkin on uutisoitu, ja uutisessakin mainitaan. Real Time Worlds kommentoi myöhemmin asiaa toteamalla, että tuo ei oikein tekisi hyvää studion ja Microsoftin suhteelle. Kuvaukset toisaalta sopisivat Crackdowniin ainakin osittain, joten mene ja tiedä. Mielenkiinnolla tätä seurataan.

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi