Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Sony-pomo puolusteli PSN-murrosta tiedottamista

Sonya on monelta suunnalta, eikä vähiten Yhdysvaltain hallituksen puolesta, syytetty viivyttelystä PlayStation Networkin tietomurrosta tiedottamisessa. Sonyn pääjohtaja Howard Stringer on puolustellut toimintaa Reutersin haastattelussa.

– Tämä oli ennennäkemätön hyökkäys. Monet yritykset eivät koskaan raportoi tälläisistä rikkomuksista tai se vie niiltä kuukausia. Meinaatko ettei viikko ollut tarpeeksi nopeasti? Stringer kysyi.

Analyytikkojen mukaan PlayStation Networkin seisokki saattaa maksaa Sonylle jopa satoja miljoonia menetettyinä tuloina. Stringer myönsi, että kustannukset nousevat edelleen, mutta luvut eivät vielä ole selvillä.

Sonyn suunnalta puolusteltiin myös tänään julkistettua Welcome Back -pakettia (klik), jossa tarjotaan hyvitykseksi muun muassa ilmaisia pelejä.

– Yritimme todella koota listan laadukkaita pelejä, eikä vain halvempia PSN-julkaisuja. Näiden pelien keskimääräinen MetaCritic-arvosana on 84, joten ne ovat laadukkaita pelejä. Mutta kun käyttäjäkuntana on 77 miljoonaa ihmistä, on vaikeaa tarjota jokaiselle jotakin, kertoi SCEE:n viestintäjohtaja Nick Caplin.

Galleria: 

Kommentit

Olemme vähemmän paskoja kuin muut firmat.

Japanin viranomaisilla näyttää olevan sentään asiallinen meininki. Thumbs up.

Pari päivää, viikko, kuukausi.. Sillä ei ole mitään väliä miten nopeasti Sony asiasta "tiedotti", sillä nämä samat tyypit valittaisivat forumeilla joka tapauksessa. Fakta. Itikan ininää..

ja aina on myös ihmisiä joilla on joku pakko puolustaa jonkun ison tuotemerkin mokailuja

Ei tarvitse parantaa, jos joku on hoitanut homman vielä huonommin?

77 miljoonaa ihmistä on puhdas vale, mutta ei yrityksellä tarvitse tai kuulu olla moraalia oppikirjan mukaan.

Paljonko niiden tunnusten lukumäärä sitten "oikeasti" on? Ja mikä moraali noiden ilmoittamiseen liittyy?

"Paljonko niiden tunnusten lukumäärä sitten "oikeasti" on? Ja mikä moraali noiden ilmoittamiseen liittyy?"

PSN -tilien määrä (77 miljoonaa) ei ole sama kuin käyttäjien määrä. Sony on vain alusta alkaen ilmoittanut tilien määrän olevan yhtäkuin käyttäjien määrä, joten siitä ei enää haluta lipsua. En tiedä tietääkö Sonykaan monta eri käyttäjää on oikeasti, mutta kuten varmasti täälläkin tiedetään yhdellä on useita tilejä.

Ja joissain talouksissa yhdellä tilillä on useita käyttäjiä. Eivätkä kaikki käyttäjät ole luoneet tiliä lainkaan.

Noh jos 77 miljoonan tilin tiedot potentiaalisesti vietiin, niin missä kohdassa Sony valehtelee? Onneksi sanoivat tuon suoraan eivätkä alkaneet väännellä lukua alaspäin. Ja mitä sitten jos joku PR-tyyppi puhuu "ihmisistä" eikä oikeaoppisesti "tileistä"? Tuskin taustalla on muuta kuin inhimillinen lipsahdus. Käyttäjät ja myyntiluvut ovat aina enemmän tai vähemmän arvioita. Joku luku on aina löydettävä.

Vai oliko se niin, että MS:lla oli se "sold - not shipped" hotline, minne jokainen ilmoittaa viikoittain myydyt pelit ja konsolit ympäri maailman? Pitääkin kysyä Anttilalta mikä se numero on.. Tai ehkäpä Intian "Apu's games and noodles" tietää..

"Noh jos 77 miljoonan tilin tiedot potentiaalisesti vietiin, niin missä kohdassa Sony valehtelee?

77 miljoonaa tiliä kyllä, mutta vain 10 miljoonaa korttitiliä. Joko on käytännössä lähes kaikki alle 18v, tai sitten menee muuten vain huonosti. Eikä ole mistään kotoisin kutsua tilejä eri ihmisiksi, jos ne ei sitä ole.

Eli mitä Sonyn pitäisi sanoa? Saat olla hetken firman PR-miehenä.. Kerro miten toiset firmat asian kertoisivat jos heidän rekisterissään olisi 77 miljoonaa tiliä?

"Eli mitä Sonyn pitäisi sanoa? Saat olla hetken firman PR-miehenä.. Kerro miten toiset firmat asian kertoisivat jos heidän rekisterissään olisi 77 miljoonaa tiliä?"

Jos olisin Sonylla töissä ja oletetaan, että tietäisin monta eri käyttäjää on siis? Siinä tapauksessa sanoisin, että rekisterissä on 77 miljoonaa tiliä ja noin 50 miljoonaa eri käyttäjää. Ja olisinko väärässä?

Et varmaan. Mutta jos joku PR-heppu käyttää hieman väärää termiä, niin "valehtelu" ja "moraali" ovat vähän turhan övereitä termejä.

Itse odotan isoilta korporaatioilta tiettyä suoraselkäisyyttä, asiakaspalvelua ja laadukkaita tuotteita, mutta "moraalia"? Not so much. Päivän lopussa ne tekevät vain rahaa osakkeenomistajilleen. Jos mä haluan pusun tai halauksen, niin pyydän vaikka mimmikaverilta. Sony, MS, Apple, Nintendo.. Ne tekevät mulle vain ja ainostaan viihdetuotteita. En kaipaa heiltä moraalista lässytystä, koska kukaan ei pakota mua ostamaan minkään firman tuotteita.

En kerta kaikkiaan ymmärrä nillitystä siitä pelipaketista.
Ei nuo pelit uunituoreita (saati julkaisemattomia) ole, mutta AAA-luokan kamaa jokainen. Noista kaksi on ollut PSN+:n kautta aikaisemmin ilmaiseksi saatavilla. Ok, kaikilla ei kuitenkaan plussaa ole. En käsitä mitenkä nämä pelit eivät "riitä". Minusta on alusta lähtien ollut selvää, että pelit tulevat Sonyn omista, joten mitään EAn tai vastaavien julkkareita nyt oli turha odotellakaan.
Itse omistan noista peleistä jo entuudestaan neljä, joten itseäni lämmittää vain se yksi uusi peli, mutta olen silti tyytyväinen.

Laatu kamaa, mutta toisille ei kai kelpaisi edes kultaharkot, jos niissä olisi Sonyn leima.

"Et varmaan. Mutta jos joku PR-heppu käyttää hieman väärää termiä, niin "valehtelu" ja "moraali" ovat vähän turhan övereitä termejä."

Juu, kunhan tartuin siihen. Enkä tarkoittanut ehkä moraalilla tuota PR-heppua vaan tosiasiaa, ettei yritys voi olla moraalinen. Et pääse Sonyn, Applen, MS:n etc kokoluokkaan, vaan katoat jo matkalla. Tän yritysmoraalin tai moraalittomuuden voi ymmrtää monella tavalla, mutta se liittyy perustavanlaatuisesti kaikkeen mikä liityy yritysmaailmaan. Ei siinä ole moraalia takana myydä esim konsoleita, ei siihen liity moraali mitenkään.

Niin, bisnestä kai se on. Ja usein aika kylmää sellaista. Moraaliset jutut ovat tosiaan taka-alalla tai ainakin hyvin pienessä osassa. Se vain tuntuu hassulta, että osa puhuu "Sonysta" forumeilla ikään kuin se olisi joku henkilö joka on tehnyt väärin ja jonka pitäisi nyt pyydellä anteeksi ja antaa haleja ihmisille.

5 pelin valitseminen joiden tulisi miellyttää monia ja olisi oltava vielä Sonyn omasta laarista ei todellakaan ole helppo tehtävä. Sinne ei tietenkään voi laittaa mitään aivan uusia pelejä, koska näin kulut nousisivat ennestään (ei kai nyt kukaan oikeasti kuvitellut saavansa esim Motorstormia, Killzone 3:a jne). Mielestäni tuo on hyvä kompromissi pelaajien ja Sonyn kannalta. Itselleni on iloa toisaalta vain yhdestä pelistä, mutta on silti hienoa huomata, että laatu pelejä kaikki ja anteeksipyyntö saa näin uskottavuutta. Mielummin otan yhden vanhemman laatu pelin kuin kaksi huonoa uutta peliä

"Se vain tuntuu hassulta, että osa puhuu "Sonysta" forumeilla ikään kuin se olisi joku henkilö joka on tehnyt väärin ja jonka pitäisi nyt pyydellä anteeksi ja antaa haleja ihmisille"

Jep. Sanoisin että tietyntyyppiseen teknologian tehdas-asiakassuhde saattaa olla vähintään kompleksinen :) Muutkin valmistajat tietysti hakee sitä samaa, mutta Sony on kruunaamaton mestari siinä mikä annetaan anteeksi asiakkaan puolelta. Siihen palaa rahaa ja paljon, mutta se myös toimii.

Lisäksi etelän media ja ajojahti.

Ihan loistava juttu. Dead Nation ja Wipeout lähtee lataukseen. :)

Tämä on mielestäni hieno homma Sonyltä, kun ei heidän olisi välttämättä tarvinnut minkäänlaista hyvitystä antaa.

Nämä ilmaispelit on siis aikaa ladata kampanjan alkamisesta 30 päivää ja senkin jälkeenkin ne pysyvät itsellään?

Hieno ele SONYltä, että edes antaa mitään ladattavaksi, ei heidän oli ollut pakko antaa yhtikäs mitään kenellekkään.

@jwp: eiköhän se arkimoraali ala katoamaan siinä vaiheessa kun lähdetään pörssiin ja ruetaan elämään kvartaalitaloutta. Onhan näillä firmoilla ne omat arvotaulunsa, mutta kyllähän bisnesmiehet saavat (yritettyä) puhua vaikka valkosen mustaksi

jwp: Kertoisitko vielä, millä tavalla niiden todellisten ihmisten määrä lasketaan? Katsomalla IP-osoitteesta, mistä maasta yhteydet on otettu?

"Oikeaa" PSN-käyttäjien määrää ei ole mahdollista selvittää, koska osalla konsoleista on aidosti monta käyttäjää, joten yksi PSN-tunnus per konsoli ei olisi sen oikeampi lukema. IP-osoitteen perusteella jäätäisiin vielä virheellisempään lukemaan.

Aivan loistavia pelejä on valittavissa, ei voi kun hattua nostaa Sonylle.
Porukka itki etukäteen että valikoimassa on vain mini pelejä...

"jwp: Kertoisitko vielä, millä tavalla niiden todellisten ihmisten määrä lasketaan? Katsomalla IP-osoitteesta, mistä maasta yhteydet on otettu?"

En kyllä tiedä, tuskin kellään on seurantaa tai havaintoa asiasta. Mikä on hauskaa tavallaan kun kyseessä on ainoa olemassa oleva rekisteröityjen asiakkaden tietokanta!? Rekisteröimättömiä on turha arvioida, mutta Sony tuskin tietää edes rekisteröityjen asiakkaiden todellista lukumäärää.

""Oikeaa" PSN-käyttäjien määrää ei ole mahdollista selvittää, koska osalla konsoleista on aidosti monta käyttäjää, joten yksi PSN-tunnus per konsoli ei olisi sen oikeampi lukema. IP-osoitteen perusteella jäätäisiin vielä virheellisempään lukemaan."

Niin, eri valmistajien konsolimyynnit ja käyttäjämäärät ovat aina kuitenkin arvioita - tarkkaa ja oikeaa lukemaa on lähes mahdotonta selvittää. Myyntiluvut ovat "shipped"-osastoa ja käyttäjämäärät haarukoidaan helposti saatavan tiedon mukaan. Annetaan paras arvio saatavan tiedon perusteella.

Ongelma on usein se, ettei peliforumeilla oikein tunnuta noinkin yksinkertaista asiaa ymmärtävän. Toisaalta eipä missään muualla myyntilukuja ja käyttäjiä noin tarkkaan syynätäkään. Tuollainen vääntö kuuluu lähinnä meidän nörttien omaan pikku kuplaan.

jwp: "Sony tuskin tietää edes rekisteröityjen asiakkaiden todellista lukumäärää."

Mitä mahdat tällä tarkoittaa? Tuollaista käsitettä ei ole olemassakaan PS3:een liittyen. On vain PSN-tunnusten määrä, verkossa aktivoitujen konsolien määrä ja Sonyn myymien konsolien määrä. Nämä ovat kaikki eri lukuja ja antavat erilaisen näkökulman PS3:n ja sen palveluiden käytöstä kuluttajien piirissä.

@Hartzu
Rekisteröityneiden PSN -käyttäjien todellista määrää, joten jätetään saivartelu tähän jos sellaista käsitettä ei ole edes olemassa.

jwp: Mitä tarkoitat "rekisteröityneellä PSN-käyttäjällä"?

@TT-2k
Kai Sonylla joku rekisteri on PSN-asiakkaistaan? Ja tieto siitä miten monen tilin takana on sama ihminen tai eri ihminen?
Mutta unohtakaa oikeasti koko asia, ei ole tarkoituskaan yrittää hahmottaa näemmä :D

Suu suppuun nyt ja menkää pelaamaan niit nettipelejä vielä kun voitte :)

Ei liity asiaan millään tavalla mutta aina hupaisaa seurata kuinka ihminen jossain välissä houmaa puhuneensa itsensä pussiin tai muuten vain puhuneensa täyttä potaskaa.

(:D?)

Heh, ei jumaleissöni jos totta :D

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=430574

jwp: No kun ei ole, koska sitä on lähes mahdotonta mistään päätellä. Annetut nimi- ja osoitetiedot kun voivat olla mitä potaskaa tahansa.

@TT-2k

Aivan. Eipä tässä missään vaiheessa muuta olekaan ollut takana kuin se, että turha Sonyn sitten on hehkutella sillä miten on 77 miljoonaa PSN käyttäjää. Sony tuo tuon määrän systemaattisesti esiin siten, että annetaan ymmärtää kyseessä olevan käyttäjämäärän. Itsepetosta jos ei muuta.

Ja kuulostaa ihan purkkaviritelmältä joka tapauksessa tuollainen, ja ehkä aiheuttaa tässä mittakaavassa vielä lisää ongelmia. Usea olisi ehkä jo saanut sen yhden tilinsä auki, samalla kun muut tukkivat linjat availemalla ne kaikki 8 omaa euro, usa ja vielä jäissä olevat japanitilit.
Joskin ajoissa uusin oman salasanan ja meni ongelmitta.

^Mitä ihmettä hän haluaa sanoa? Luin uudestaan kaikki viestisi mutta en oikeasti ymmärtänyt pointtiasi. Onko ongelmana että sinulla on, jostain käsittämättömästä syystä, 8 eurotiliä ja sait niistä auki vain yhden?

@Merumeru

Ei niitä kannata lukea, puhuin itseni pussiin. Hoho. No, yritin ehkä vain valottaa miksi Sonylla on oman toiminnan vuoksi vielä ongelmia edessä joko pian tai hamassa tulevaisuudessa. Mutta kuten normaalisti, ei kukaan tajua. Haha.

^Mutta miksi vain sonyllä? Miksei hotmaililla, googlella tai vaikkapa applella? Kaikissa puljuissa 1 ihminen voi tehdä x määrän tilejä ja jos joku asiansa osaava päättää ne hakkeroida niin tulee siinä taatusti onnistumaan. Taitaa meillä boxissakin pyöriä 2 käyttäjätiliä + jenkkitili.

Yllämainittu kysymys olettaa että ongelmasi oli että 1 ihminen voi tehdä lukemattoman määrän tunnuksia.

Ei pidä välittää, kunhan veistelen. Toivon mukaan Sonyn hommat kohta futaavat täydellä teholla ja päästään jatkamaan. Se on ehkä tärkein pointti.

Juh. Toivotaan parasta ja pelätään pahinta.

Saas nähdä montako sekuntia store pysyy pystyssä avautumisen jälkeen - voi olla muutama pelaaja hakemassa ilmaista tavaraa.

heiii mä oon uusi täällä mut meitsi tarvitsisi apua!! Eli asia on näin mä ostin ps3 2008 dubaista se vanha malli 80 gigaa. Niin minä en viiti mennä ostamaan psn latauseteliä koska en ole varma toimiiko tämä minun psn:ssa joten kysymys kuuluu vaikka minulla on ulkomaasta ostettu ps3 mutta storessa about kohdassa lukee sony entertaiment europe limited toimiiko psn latauseteli joka on ostettu suomesta ?? Auttaakaaa tarvitsen kipeästi vastauksia !!

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi