Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Sony puolitti edelleen pelitappioitaan

Koko Sonyn tilivuoden toisen neljänneksen liikevaihto laski vain 0,5 prosenttia vuotta aikaisemmasta ja oli 2072 miljardia jeniä (17,6 mrd. €). Tulos laski kuitenkin reilusti 11 miljardiin jeniin (94 milj. €), kun vuosi sitten kassan pohjalle jäi yli 111 miljardia jeniä (946 milj. €).

Sony Computer Entertainment kasvatti myyntiään PS3:n ja PSP:n ansiosta, vaikka pelimyynti laskikin. Tulos jäi 39,5 miljardia jeniä (336 milj. €) miinukselle, mutta tappioita syntyi kuitenkin yli puolet vähemmän kuin vuosi sitten samalla jaksolla.

Heinä-syyskuun aikana PS3-konsoleita myytiin 2,43 miljoonaa, PSP-konsoleita 3,18 miljoonaa ja PS2-vanhusta 2,5 miljoonaa. PS3-pelejä myytiin 21,1 miljoonaa, PSP-pelejä 11,8 miljoonaa ja PS2-pelejä 23,1 miljoonaa.

PS3:n ja PS2:n myyntiennusteet koko tilivuodelle pidettiin edelleen kymmenessä ja yhdeksässä miljoonassa, mutta PSP:n tavoitetta nostettiin miljoonalla 16 miljoonaan.

Galleria: 

Kommentit

Nyt on saatu osakkeenomistajat hetkeksi tyytyväiseksi. Seuraavaksi ässä hihasta ja reilu hintaleikkaus PS3:lle juuri sopivasti joulumarkkinoille. (Ja sit heräsin... :)

Numeroissa taitaa olla vähän sekaannusta. 17,6 bilj. pitäis ilmeisesti olla 17,6 miljardia euroa. Liekö menny ameriikan "billion" (=miljardi) sekaisin suomen "biljoonan" (=trillion) kanssa?

Jep, sepä onkin nyt korjattu.

Tuskin osakkeenomistajia hirveästi ilahduttaa liikevoiton romahtaminen, mutta se johtui paljolti jenin vahventumisesta valuuttamarkkinoilla, joka haittaa Japanin vientiteollisuutta yleisesti.

Peliosasto on tosiaan parantanut otettaan vaikka vielä miinuksella onkin, ja menee aikansa ennenkuin PS3/PSP pelimyynti korvaa PS2 pelimyynnin tyhjiön.

Uskomatonta, kuinka Sonyn vuosineljänneksen tulos on vuodessa pudonnut lähes miljardista eurosta vaivaiseen 94 miljoonaan euroon, kymmenesosaan.

Osakkeenomistajatkin mahtavat olla ratkiriemuissaan kun Sonyn osakkeen arvo on kuluvan vuoden aikana romahtanut lähes 60 dollarista 20 dollarin nurkille, pulju on menettänyt markkina-arvostaan kaksi kolmasosaa, eikä PS3:a ole vieläkään, kaikkien näiden vuosien jälkeen, saatu edes kannattavaksi. Paneelien hintaromahduksesta ja kilpailutilanteen kiristymisestä puhumattakaan.

Kaikkien näiden vajaan kahden vuoden aikana....

Raju pudotus tuloksessa. Taulutelevisioiden hiipunut kysyntä ja PS3:n edelleen yskivä myynti eivät ainakaan ole auttaneet Sonyn tilannetta. Nykyinen maailman taloustilannekaan ei Sonyn tuotteiden kysyntää tule todennäköisesti lisäämään.

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi