Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Undertale on saavuttanut uuden samanaikaisten pelaajien ennätyksen Steamissa kymmenen vuotta pelin alkuperäisen julkaisun jälkeen.

Indiekehittäjä Toby Foxin roolipeli Undertale julkaistiin vuoden 2015 syyskuussa ja se nousi nopeasti suureen suosioon. Fox on tiputtanut pelin hinnan 0,99 euroon osana Steamin meneillään olevaa kevätalea, ja alennus päättyy 20. maaliskuuta. Fox kertoo Undertalen ohittaneen kaikkien aikojen samanaikaisten pelaajien ennätyksensä Steamissa, mikä johtunee siitä, että monet käyttäjät ostivat pelin ja pelaavat sitä nyt ensimmäistä kertaa.

Lauantaina Fox julkaisi X:ssä kuvakaappauksen, jonka mukaan 10739 ihmistä pelasi Undertalea Steamissa samaan aikaan. SteamDB:n mukaan Undertalesta nautti sunnuntaina jopa 11071 pelaajaa yhtäaikaa.

Kirjaudu kommentoidaksesi