Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Xbox Liven hinta nousee ulkomailla

Microsoft nostaa Xbox Liven kultajäsenyyden hinnoittelua Yhdysvalloissa, Kanadassa, Meksikossa ja Iso-Britanniassa. Muutos astuu voimaan 1. marraskuuta, eikä se siis koske Suomea.

Yhdysvalloissa verkkopalvelun kuukausitaksa pompsahtaa kahdeksasta kymmeneen dollariin. Kolmen kuukauden hinta nousee viidellä taalalla 25 dollariin, ja 12 kuukauden paketti irtoaa marraskuusta lähtien 60 dollarilla 50:n sijaan.

Aikaisempi hinnoittelu on peruja vuodelta 2002. Microsoft houkuttelee jäseniä uudistamaan tilauksensa normaalia edullisemmin vielä ennen muutoksia.

Galleria: 

Kommentit

Kaipa se kohta on 100e hujakoilla Suomessa tuo hinta.

Tätä Michael Pachterkin on tainnut manailla pitemmän aikaa. Eiköhän meilläkin sitten kallistu ennen pitkää.

No just. Tahtoo niitä uusia ominaisuuksia, joita lupailtiin alkuperäisen Xboxin suljeuduttua..

Paras olisi, ettei kallistuisi täällä... ...muutenkin prkl kallis maa tämä SUAAMI!!!

Eiköhän alkuvuodesta viimeistään täällä euromaissakin hinnat nouse prkl! Ja varmasti niin että tuntuu. Sillä eurooppalaisillahan on rahaa. Kustaan niitä silmään sata nolla...vai miten se oli

Kiukuttaa jo ennestään toi games_on_demand hinnoittelukin euroopassa.

No onhan tuossa 8 vuodessa HIEMAN asiat muuttuneet, joten ihan ymmärrettävää, että korotuspaineita on. MS kuitenkin on yhtiö, eikä mikään hyväntekeväisyyslaitos, joten jokainen voi ihan vapaasti äänestää jaloillaan. En usko, että kenenkään talous kaatuu tuollaiseen kympin VUODESSA korotukseen. Saman verran tulee hukattua kolikoitakin vuodessa.

Sittenkin niitä kympin korotuksia rupee tulemaan joka suunnasta niin se voi ruveta jo tuntumaan. Eiköhän eurooppa seuraa hinnankorotuksia myös.

No onneksi itse en livetä. :)

Nyt vaan ostamaan pariksi vuodeksi halpaa liveä :D
Tosiaan on aika paljon palvelu kehittynyt varsinkin jenkeissä. Siellä kun on kaikenlaista mukavata mistä täällä kotosuomessa voidaan vain haaveilla.

Varsinkin ne indiepelit kiinnostaisi!

Jos hinta nousee, mutta tarjonta pysyy samana niin Live-pelaaminen loppuu itseltä täysin. Nykyäänkin jo tulee mietittyä tuon hinnan maksamisen järkevyyttä, mutta nosto viimeistelisi päätöksen siirtyä täysin Playstation puolen ilmaisen pelaamisen pariin ja keskittää yksinpelit Boxille.

Kommentoi

Kirjaudu kommentoidaksesi