Oblivionin varsinaisesta lisälevystä on tihkunut julkisuuteen tiedonmurusia PC Gamer -lehden artikkelissa. Shivering Isles -nimellä varustettu laajennus vie pelaajat Nibean Bayn saarella sijaitsevan portin läpi hieman erilaiseen maailmaan, jota hallitsee hulluuden jumala daedric-prinssi Sheogorath.
Lisälevyn luvataan sisältävän entistä vapaamuotoisempaa pelattavaa 30 tunnin edestä, ja juonikuvioiden kerrotaan haarautuvan enemmän. Pelimaailman kummallisuuden ansiosta mukana on paljon huumoria, joka paistaa läpi myös tehtävistä.
Esimakua tulevista kokemuksista saa kokeilemalla Sheogorathin alttarilta hankittavia tehtäviä. Cyrodiilin ja Shivering Isles -laajennuksen välillä päästään liikkumaan saumattomasti, eikä hahmon alhainen kehitystaso ole este uusille seikkailuille.
Vielä ei ole täysin varmaa, saapuuko lisälevy myös Xbox 360:lle, mutta ainakin PC-versiota sopii odottaa kuluvan vuoden toisella neljänneksellä.
Kommentit
Jos tätä ei julkaista boxille niin kä...
Jos tätä ei julkaista boxille niin käyn lyömässä kaikkia Bethesdan markkina-apinoita puukolla naamaan. Mur.
Kyllä ne sen julkasee. ;) Luotan Beth...
Kyllä ne sen julkasee. ;) Luotan Bethesdaan.
Mahtavaa! Itsellä ainakin varma ostos...
Mahtavaa! Itsellä ainakin varma ostos(PC), mutta olen aika varma, että tulee boxille, kun ne Morronkin lisärit tulivat.
Morrowindin lisärit tosin taisivat tu...
Morrowindin lisärit tosin taisivat tulla vain Game of the Year -pakkauksessa, joka sisälsi Morrowindin, Bloodmoonin ja Tribunalin.
Oioi, tässä just pohdiskelinki joskos...
Oioi, tässä just pohdiskelinki joskos sitä pitäs taas Oblivioni kaivaa esille ja näimmä siihen on kohta puoliin entistäkin painavammat syyt.
Eiköhän tämä XO:lle julkaista yhtälailla, tuskinpa Bethesdalla on mitään rahaa vastaan meinaan ;)
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi