Vaikka Nintendon Wii ja DS Lite dominoivatkin Japanin myyntilistoja viikosta toiseen on saarivaltion kuluvan vuoden ensimmäisen puoliskon myydyin peli kuitenkin PlayStation Portablen Monster Hunter Freedom 2 yli 1,2 miljoonalla kappaleella.
Toisena tämän vuoden myynneissä on Wii Sports, joka Japanissa ei sisälly Wiin normaaliin myyntipakkaukseen. Kolmantena on jo viime syyskuussa DS:lle julkaistu Pokemon Diamond/Pearl, joka julkaisunsa jälkeen on myynyt jo yli viisi miljoonaa.
Suosituin länsimainen peli löytyy sijalta 17. ja se on Grand Theft Auto: San Andreas. PlayStation 3:n isoin hitti on Dynasty Warriors: Gundam, joka kipusi 29. sijalle ja listan toinen PS3-peli oli Virtua Fighter 5 sijalla 96. Xbox 360 -pelejä ei sadan myydyimmän joukosta löydy.
Eri alustojen kolme menestyneintä löydät listattuna lähdelinkin takaa.
Kommentit
Mistä tuo luku 2,4 miljoonaa on? ...
Mistä tuo luku 2,4 miljoonaa on?
http://vgchartz.com/japtotals.php?name=monster+hunter
http://www.1up.com/do/newsStory?cId=3160071
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_video_games
Noi sanovat, että luku on 1,2 - 1,3 miljoonaa. 1upin linkissä on tosin hieman vanha tieto, mutta ainakin ylimmän luulisi olevan ajantasalla.
Sori, jäi ihan väärä luku tuohon. 2,4...
Sori, jäi ihan väärä luku tuohon. 2,4 miljoonaa on eräiden lähteiden mukaan molempien PSP:n Monster Huntereiden myyntimäärä Japanissa.
Tämän pelisarjan psp ja kenties Ps3 v...
Tämän pelisarjan psp ja kenties Ps3 versio tarvitsee kyllä pistää mietintä myssyn alle. Ei nuo myynnit varmaan ole mitään tuulesta temmattuja joten pakkohan sen hyvä peli on olla.
Viper7 Ei ole tuulesta temmattuja....
Viper7
Ei ole tuulesta temmattuja. Itse tutustuin Monster Hunterin PS2 -versioon ja sitä tuli kyllä tahkottua. Mittari näyttää yli 500h ja huippu pelihän tuo oli. Mutta verkkopeli, vaikka yksinpelinäkin menee.
Monster Hunter Freedom on kanssa hyvä peli, vaikka sitä ei tullut pelattua niin paljoa kuin isoveljeään. Syynä lähinnä se, että online peli puuttui. Kavereitten kanssa pääsi pelaamaan vain lähiverkossa, eli kavereitten piti saahautua samaan kämppään. Mikä taas näin aikuisiällä ja kavereiden sijainnin takia vaikeaa. Muuten loistava peli sekin.
Kyllähän tuo Monster Hunter Freedom 2 tulee myös ostettua, kun Suomeen myyntiin tulee. Mutta innolla tässä odotellaan, milloin PS3 -versio näkisi päivänvalon.
Minkälainen peli kyseinen peli edes on?
Minkälainen peli kyseinen peli edes on?
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi